Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

ZUS: aplikacji mobilnej mZUS korzysta już pół miliona aktywnych użytkowników

dyzur-tel

Ponad pół miliona aktywnych użytkowników korzysta z aplikacji mobilnej mZUS. Przez aplikację można składać wnioski o świadczenia dla rodzin, a także znaleźć szereg informacji przydatnych ubezpieczonym czy świadczeniobiorcom.

Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store.

- Dzięki aplikacji klienci mogą w prosty i szybki sposób złożyć wnioski o świadczenia z programów świadczeń dla rodzin. Mogą również przejrzeć szereg innych informacji, m.in. o zgłoszeniach do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,czy okresach podlegania do ubezpieczeń – wymienia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. - Ubezpieczony znajdzie tu też dane swojego płatnika/płatników składek, informacje o członkach rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, pobieranych zasiłkach, emeryturach i rentach oraz zaświadczeniach lekarskich (e-ZLA) – dodaje rzeczniczka.

W aplikacji mZUS można też: wyliczyć prognozowaną kwotę emerytury w kalkulatorze emerytalnym, zarezerwować e-wizytę w ZUS - czyli wideorozmowę z pracownikiem ZUS, zadzwonić na infolinię ZUS (Centrum Kontaktu Klientów ZUS) jako klient uwierzytelniony i uzyskać informacje dotyczącą konkretnej sprawy lub sytuacji osoby, która się kontaktuje.

Aby móc korzystać z tych wszystkich udogodnień, jakie daje aplikacja mobilna mZUS, trzeba pobrać ją ze sklepów Google Play oraz App Store. Następnie po zainstalowaniu jej na smartfonie lub tablecie połączyć ze swoim profilem na eZUS (PUE ZUS). Żeby korzystać z aplikacji konieczne jest posiadanie profilu na eZUS (PUE).

Osoby, które nie mają jeszcze konta na eZUS (PUE ZUS), mogą je założyć w kilka minut. Wystarczy wejść na stronę zus.pl i kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE/eZUS]. Następnie należy wybrać sposób rejestracji np. za pomocą profilu zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, czy za pomocą bankowości elektronicznej banku, który świadczy taką usługę wspólnie z ZUS.

Profil eZUS/PUE można też założyć, korzystając z formularza rejestracji, ale wówczas w ciągu 7 dni od dokonania rejestracji konieczna będzie wizyta w ZUS w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Tożsamość można także potwierdzić w trakcie e-wizyty. Pracownik ZUS poprosi o okazanie dokumentu tożsamości.