Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Zduńskowolski Orszak Trzech Króli po raz dziesiąty

Zrzut-ekranu-2024-12-30-o-09.12.51
fot. pixabay

Zduńskowolski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta po raz dziesiąty. 6 stycznia 2025 roku uczestnicy wyruszą ze swoich parafii po mszy o godz. 12.30.

Zduńskowolski Orszak Trzech Króli tradycyjnie wyruszy ulicami miasta w uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli 6 stycznia 2025 roku.

Orszaki wyruszą z poszczególnych parafii po mszach odprawianych o godz. 12.30. Połączą się około godz. 14 na ulicy Piwnej i wspólnie wyruszą na teren Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ulicy Dolnej. O godz. 14.15 zaplanowano jasełka i wspólne kolędowanie.

Orszak Trzech Króli w 2025 roku nawiązuje tematyką do dwóch rocznic. Kościół obchodzi Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 2025 – lecia narodzin Chrystusa. Druga rocznica to 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest w Polsce świętem Trzech Króli. Ewangelia nie nazywa jednak przybyłych ze Wschodu wędrowców królami, lecz Mędrcami oraz nie podaje ich liczby. Imiona trzech magów: Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się dopiero od wieku VIII, ale nie są niczym potwierdzone. Zgodnie z tradycją Kacper przedstawiany jest najczęściej jako ofiarujący mirrę Afrykańczyk, Melchior – jako dający złoto Europejczyk, Baltazar jako król azjatycki przynoszący kadzidło.

Święto w tradycji chrześcijańskiej pojawiło się na początku IV wieku. 6 stycznia Kościół obchodził święto Epifanii, czyli po grecku objawienia. Pod tą datą świętowano jednocześnie cztery wydarzenia: Boże Narodzenie, czyli narodzenie Jezusa, pokłon mędrców, chrzest Chrystusa w Jordanie i pierwszy cud w Kanie Galilejskiej.

Na przełomie XV i XVI wieku upowszechnił się zwyczaj święcenia w uroczystość Objawienia Pańskiego kadzidła i kredy, którą oznacza się drzwi na znak, że w mieszkaniu przyjęto prawdę o wcieleniu Syna Bożego.

Na drzwiach wypisywano litery K+M+B, oznaczające imiona mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara, lub C+M+B, będące pierwszymi literami łacińskiego zdania Christus mansionem benedicat, czyli Chrystus mieszkanie błogosławi. Zwykle dodaje się jeszcze aktualny rok.

W 1960 r. władze PRL zniosły w Polsce święto Trzech Króli jako święto państwowe i dzień wolny od pracy. Przywrócono je dopiero w roku 2011 r. uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: UM Zduńska Wola