Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Zbliża się XXII Festiwal Muzyki Romantycznej. Poznaliśmy wszystkie szczegóły

367465795_836888641769896_4756195747368367998_nmFyZwmKjZlOE6tCTiHtf
fot. UM Skierniewice

Wydarzenie rozpocznie się 7 listopada, a jego uczestnicy będą mogli zanurzyć się w różnorodności muzycznych brzmień, podziwiając zarówno klasyczne, jak i współczesne interpretacje utworów romantycznych.

Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Romantycznej zapowiada się wyjątkowo. Jak co roku, festiwal przyciąga miłośników muzyki XIX wieku, oferując bogaty program koncertów. Wydarzenie rozpocznie się 7 listopada, a jego uczestnicy będą mogli zanurzyć się w różnorodności muzycznych brzmień, podziwiając zarówno klasyczne, jak i współczesne interpretacje utworów romantycznych.

Festiwal zainauguruje koncert Ascendum Trio złożonego ze studentów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy: Piotra Lasoty (skrzypce), Zuzanny Pocztowskiej (wiolonczela) oraz Jakuba Pawlikowskiego (fortepian). W ich wykonaniu usłyszymy m.in. Trio fortepianowe g-moll Bedřicha Smetany, kompozycję o szczególnym, osobistym znaczeniu dla twórcy. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci Smetany – wybitnego czeskiego kompozytora, uznawanego za ojca czeskiej muzyki narodowej.

8 listopada w ramach Festiwalu odbędzie się koncert w całości poświęcony Fryderykowi Chopinowi – duchowemu patronowi wydarzenia. Usłyszymy utwory fortepianowe oraz transkrypcje kompozycji Chopina na kwartet wiolonczelowy w wykonaniu Polish Cello Quartet. Wiolonczela, obok fortepianu, była jedynym instrumentem, na który Chopin pisał utwory solowe.

9 listopada odbędzie się spotkanie poświęcone Jerzemu Waldorffowi – znanemu krytykowi muzycznemu, pisarzowi i społecznikowi, który przyczynił się do stworzenia idei Festiwalu. W 2024 roku przypada 25. rocznica śmierci tej wybitnej postaci. Podczas spotkania wspomnienia o Waldorffie przywołają pianista Karol Radziwonowicz oraz dziennikarz Jerzy Kisielewski.

10 listopada na scenie pojawi się znakomita flecistka Agata Kielar-Długosz wraz z harfistą Carlosem Peñą Montoyą. Artyści zaprezentują program zatytułowany Modern Lullabies, będący współczesnym spojrzeniem na tradycyjną formę kołysanki.

Finałowy koncert odbędzie się 11 listopada i będzie wielkim świętem muzyki operowej. Na scenie wystąpią wybitni śpiewacy: Izabela Matuła, Tadeusz Szlenkier i Łukasz Goliński, którym towarzyszyć będzie Festiwalowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Agnieszki Nagórki. W programie znajdą się najsłynniejsze arie z oper romantycznych, a także utwory Stanisława Moniuszki, którego 205. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

Festiwal to także przestrzeń dla sztuk plastycznych. Podczas każdego koncertu, w ramach Galerii Jednego Obrazu, prezentowane będą prace artystów z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skierniewicach.

XXII Festiwal Muzyki Romantycznej odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Skierniewice, Krzysztofa Jażdżyka, a także dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowy program wydarzenia oraz informacje o biletach dostępne są na www.festiwalmuzykiromantycznej.pl oraz na profilu na Facebooku: Festiwal Muzyki Romantycznej w Skierniewicach.

źródło: UM Skierniewice