Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Za nami warsztaty "Forum Specjalistów - STOP PRZEMOCY"

normal_f14b1e475288a53b0203f40d82d5a9abc2d2c877
fot. Starostwo Powiatowe w Opocznie

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Opocznie odbyły się warsztaty pn. "Forum Specjalistów - STOP PRZEMOCY" organizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

Wydarzenie to dedykowane było psychologom, pedagogom oraz pracownikom placówek oświatowych, którzy odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu przemocy wobec dzieci i młodzieży.

Celem spotkania było przede wszystkim stworzenie przestrzeni do dyskusji, wymiany doświadczeń oraz wspólnego poszukiwania rozwiązań, które pomogą skutecznie przeciwdziałać przemocy wobec dzieci.

W trakcie forum uczestnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi metodami identyfikacji objawów przemocy oraz sposobami interwencji, które mogą wspierać ofiary oraz zapobiegać dalszym incydentom.

Warsztaty były formą wymiany doświadczeń, zdobywania wiedzy i nawiązywania współpracy między ekspertami różnych dziedzin. Dzięki takiej formie spotkania uczestnicy mieli możliwość zbudowania relacji, która jest niezwykle ważna i potrzebna do tego, by swobodnie dzielić się swoimi uwagami.

Tematyka poruszona na spotkaniu dotyczyła głównie przemocy rówieśniczej w szkole, budowaniu empatii i pozytywnych relacji.

Jedną z prelegentek spotkania była Agnieszka Nalewczyńska Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego „Centrum Edukacji i Rozwoju" w Opocznie, która przedstawiła ogólne informacje dotyczące przeciwdziałania przemocy. Wskazała kryteria pozwalające stwierdzić czy mamy do czynienia z przemocą. Ważne jest to, aby reagować i nie być obojętnym na tego typu zachowania. Każde podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa należy zgłosić jak najszybciej do właściwych organów ścigania.

„Szkoła miejscem wzajemnego szacunku - sprawiedliwość naprawcza a inne idee sprawiedliwości" to kolejna prelekcja zaprezentowana przez Wicestarostę Marię Barbarę Chomicz. Chcąc zachęcić uczestników do aktywnego udziału w warsztatach podzieliła ich na grupy, by w ten sposób zainspirować obecnych do poszukiwania rozwiązań, a tym samym uświadomić wszystkim, że nawet bierne obserwowanie przemocy wpływa na ich eskalację. Wprowadzenie elementu wcielenia się uczestników w rolę sprawcy, ofiary, rodziców i pedagogów pozwoliło lepiej zrozumieć emocje, motywacje oraz konsekwencje działań w takich sytuacjach.

W dalszej części warsztatów psycholog Karolina Marecka oraz Monika Madej zaprezentowały prelekcję pn. „Filozofia przemocy, przeciwdziałań przemocy – wspieram relacje". Kluczowym elementem tego wykładu był film „Rozmowa ma moc", który stał się punktem wyjścia do dyskusji na temat pomocy relacyjnej czyli wsparcia emocjonalnego i praktycznego w budowaniu zdrowych relacji oraz przeciwdziałaniu przemocy rówieśniczej.

Wiedza, którą uczestnicy zdobyli podczas warsztatów z pewnością zostanie wykorzystana podczas pracy w placówkach oświatowych, co niewątpliwie wpłynie pozytywnie na relacje między uczniami i pomoże stworzyć atmosferę wzajemnego zaufania i wsparcia.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Powiat Opoczyński wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Powiatowym Centrum Pomocy Rodziny oraz Poradnią Bliżej - Grupa Center - Med.

Partnerami warsztatów byli: Robert Telus Poseł na Sejm RP, Zespół Szkół Powiatowych im. S. Staszica w Opocznie, I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie, Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy, Centrum Edukacji i Rozwoju w Opocznie.

Wszyscy uczestniczący w warsztatach otrzymali certyfikaty udziału w ramach Forum Specjalistów STOP PRZEMOCY w ramach Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

źródło: Starostwo Powiatowe w Opocznie