Wyruszą na modlitwę w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Przed pątnikami czas próby, łamania barier i wymagających tras [Wideo, foto]

ed_20240313-125930_1
mat. red./ EDK

To będzie czas próby, czas sprawdzenia siebie, swojej tożsamości duchowej, przełamywania barier, czas bardzo intymnej i mocnej modlitwy, spotkania z Bogiem, czas wewnętrznego remanentu, uporządkowania i przemiany życia... Mowa o emocjach towarzyszących uczestnikom Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Jej kolejna, 15. edycja już odbywa się w całym kraju. Tradycyjnie pątnicy wyjdą także z Parzna, w tym roku będą mogli wybrać sobie jedną z czterech tras, najdłuższa liczy sobie 46 km!

Noc, milczenie, kilometry, chłód, pogoda czy niepogoda, zmęczenie i ból do granicy zniechęcenia - to nieodłączne warunki i doznania uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku z parafii najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie będzie można wyjść na cztery trasy. Najdłuższa, 46-kilometrowa odbędzie się na trasie Parzno - Piotrków Trybunalski. Minimalnie krótsze są dwie kolejne trasy: Parzno - Bełchatów (43 km) i Parzno - Sulmierzyce (42 km). Najkrótszy odcinek pokonają pątnicy z Parzna do Szczercowa, tu modlitwę będzie można odmawiać w czasie 20-kilometrowego marszu. Tegoroczną nowością jest trasa "Błękitna", której droga wiedzie przez Górę Kamieńsk do Łękińska - w tym przypadku uczestnicy zmierzą się z 45-kilometrowym marszem, ale podejście pod Górę z pewnością tworzy z tej drogi najbardziej wymagającą. 

Zapisy na trasę EDK prowadzone są za pośrednictwem formularza na stronie www. edk.org.pl, w zakładce EDK Parzno. Tegoroczna Droga odbędzie się w piątek, 21 marca i wyruszy o godzinie 18.00 z parznieńskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała w 2009 roku w środowisku ks. Jacka WIOSNY Stryczka i już od 14 lat z dużym zaangażowaniem wiernych organizowana jest w Wielkim Poście w wielu miejscach w Polsce i na świecie. Pomysł był odpowiedzią na kryzys męskości i kryzys konsumpcjonizmu. EDK nie dogadza, ale wymaga. Proponuje przekraczanie własnych ograniczeń.

- Dla wielu osób jest to ważne i motywujące spotkanie. Po nim każdy wyrusza na swoją wyprawę. Samotnie lub w małych grupkach, ale z zachowaniem reguły milczenia i skupienia. W aplikacji przygotowane są specjalne rozważania, które pomagają w przemyśleniach. Prawdziwym celem EDK jest zmiana życia, a nie tylko nocna przygoda - zaznaczają organizatorzy EDK.

Opis poszczególnych tras, które wyjdą z Parzna

Pątnicy, którzy postanowią w Ekstremalną Drogę Krzyżową mają możliwość wyboru miejsca docelowego w czterech miejscowościach w czterech różnych powiatach: bełchatowskim, piotrkowskim, pajęczańskim i radomszczańskim.

  • Błękitna - św. Jana Chrzciciela "Krzyżowa", długość 45 km

Przebieg trasy: Parzno → Wierzchy Parzeńskie → Wierzchy Strzyżewskie → Kaszewice Kolonia → Kościół Św. Trójcy w Kaszewicach → Kuźnica Kaszewska → Słok Młyn → Piaski → Góra Kamieńsk → Czyżów → Łękińsko.

Trasa błękitna ma 45 km, z czego 18 km to drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu (w tym 7 km z chodnikiem) - stanowi to 40% przebiegu trasy, pozostałe 27 km (60%) to drogi gruntowe utwardzone, polne i leśne bardziej bądź mniej piaszczyste. W zależności od pogody niektóre fragmenty dróg leśnych i gruntowych mogą być błotniste i trudne do przejścia.

- Jednymi z najtrudniejszych fragmentów trasy jest wejście na Górę Kamieńsk, jak również strome zejście drogą asfaltową. Dużą ostrożność należy zachować w okolicach wszelkich zbiorników wodnych, szczególnie na Słoku i w pobliżu Góry. Dodatkowo należy zwrócić baczną uwagę na drodze od kościoła w Kaszewicach, szczególnie od cmentarza do zejścia z drogi asfaltowej. Jest to odcinek o wzmożonym ruchu pojazdów, o długości około 2,5 km prowadzący w kierunku kopalni - przekazują organizatorzy. 

Jak dodają, największym zagrożeniem na trasie jest prawdopodobieństwo spotkania dzikiej zwierzyny, np. dzików. Trasa przeznaczona jest dla osób wytrzymałych fizycznie i psychicznie, ze względu na sporą ilość odcinków leśnych i przejście pod koniec trasy przez Górę Kamieńsk.

  • Żółta - Wandy Malczewskiej przez Uroczysko, długość 43 km

Przebieg trasy: Parzno, Roździn, Cisza, Firlej, Zbyszek, Marcelów, Rudzisko, Szczercowska Wieś, Grudna, Szczerców, Trakt Puszczański, Lubośnia, Podżar, Żar, Bożydar, Kaszewice, Borki, Kurnos Drugi, Bełchatów Kościół N.M.P. Matki Kościoła i św. Barbary

Trasa żółta ma 43 km, z czego 24,5 km to drogi asfaltowe o małym natężeniu ruchu (w tym 7,7 km z chodnikiem) - stanowi to 56% przebiegu trasy, reszta czyli 18,5 km (44%) to drogi gruntowe utwardzone, polne i leśne bardziej bądź mniej piaszczyste. W zależności od pogody niektóre fragmenty dróg leśnych i gruntowych mogą być błotniste.

- Jednymi z najtrudniejszych orientacyjnie i technicznie fragmentów trasy jest wejście w las między Zbyszkiem a drogą nr 483, odcinek leśny między drogą nr 483 przez Uroczysko do Marcelowa, jak również odcinek miedzy wsiami Żar i Bożydar, gdzie znajduje się krótki dość mocno piaszczysty fragment przechodzący przez lokalną piaskownię a za nią dwa kluczowe skrzyżowania głównych dróg leśnych - informują organizoatorzy EDK.

  • Zielona - św. Apostołów Piotra i Pawła, długość 46 km 

Przebieg trasy: Parzno → Wierzchy Kluckie → Bełchatów-Ludwików → Bełchatów-Grocholice → Zdzieszulice Górne → Korczew-Piaski → Korczew → Mokracz → Miłaków → Bogdanów → Wola Bogdanowska → Kacprów → Wola Krzysztoporska → Siomki → Gąski → Piotrków Trybunalski (Kościół Akademicki Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej) 

Większość trasy prowadzi przez lasy, drogi polne lub wiejskie. Dopiero końcówka jest bardziej miejska, co na tym etapie może stanowić zaletę przy naturalnym zmęczeniu przy końcu trasy.

- Nie o to chodzi by się zachwycać trasami, ale z pewnością tę trasę warto odkryć. Na końcu w Kościele Sióstr Dominikanek czeka na nas Matka Boska Śnieżna, która jest patronką kobiet oczekujących poczęcia, ludzi dotkniętych chorobami oczu, sportowców i turystów - dodają organizatorzy.

  • Brunatna - św. Barbary, długość 43 km

Przebieg trasy: Parzno → Roździn → Zbyszek → Uroczysko Święte Ługi → Marcelów → Rudzisko → Szczercowska Wieś → Grudna → Szczerców → Żabczanka → Podżar → Żar → Puszcza → Osiny → Dębina → Stanisławów → Sulmierzyce, kościół pw. św. Erazma Biskupa Męczennika.

Na trasie należy zachować ostrożność jeśli chodzi o dziką zwierzynę, oraz na terenach odkrywki KWB. Za sprawą przesuwania się odkrywki węgla ta wyjątkowa trasa uległa w tym roku kolejnym modyfikacjom w stosunku do pierwotnej wersji. 

- Z powodu zniknięcia kapliczek, zaistniała potrzeba zmiany miejsc dwóch przedostatnich stacji, a ze względu na zastane warunki, uległy zmianie także niektóre odcinki biegnące wzdłuż rzeki Widawki itp. Pomimo nieprzewidzianych trudności wierzymy, że Matka Boża Różańcowa pragnęła by ta trasa do jej sanktuarium w Sulmierzycach była dostępna w tegorocznym EDK. Osoby, które szły tą trasą w 2023 roku, pomimo trudniejszych momentów, których w tym roku staraliśmy się Wam oszczędzić, w większości byli bardzo zadowoleni z tej trasy - dodają organizatorzy EDK.

Szczegóły EDK wychodzącej z Parzna można śledzić na facebookowym profilu >>> KLKNIJ

Poniżej kilka ujęć z ubiegłorocznej EDK, która wyszła z Parzna. Pełna fotogaleria dostępna jest >>> TUTAJ