Wolborski kwietny dywan na Boże Ciało. Tak prezentowało się misterne dzieło przygotowane przez mieszkańców [Foto]

Wolborski kwietny dywan na Boże Ciało. Tak prezentowało się misterne dzieło przygotowane przez mieszkańców [Foto]
OSP Wolbórz

Najbardziej znane są oczywiście te ze Spycimierza, ale nie tylko w gminie Uniejów powstają kwietnie arcydzieła. Swój misterny dywan przygotowuje od kilkunastu lat także społeczność Wolborza. Co roku wzór dywanu jest inny, a praca gromadzi 

Kilka godzin rysowania wzoru kredą na chodniku, potem kolejnych kilka godzin obsypywania - wszystko tak, by zdążyć przed procesją Boże Ciała. Choć tworzenie nie należy do łatwych, jest czaso- i pracochłonne, to parafianie sami opowiadają, że praca nad dywanem należy do przyjemności. 

Dywany z kwiatów to tradycja kultywowana w miejscowościach województwa łódzkiego i opolskiego. Mieszkańcy wsi, przekazując sobie wiedzę z pokolenia na pokolenie, świętują Boże Ciało w unikalny na skalę światową sposób. Jest to tradycja na tyle cenna, że tworzenie tych kwietnych misternych dzieł zajmuje chlubne miejsce na Liście Reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Została na nią wpisana w 2021 roku.

CZYTAJ TAKŻE >>> Za nami Spycimierskie Boże Ciało 2023

W przypadku wolborskiego dywanu nad jego powstaniem piecze sprawuje lokalna jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. To właśnie z inicjatywy druhenek i druhów, którzy zafascynowani widokiem dywanów w Spycimierzu zdecydowali w 2008 roku, że stworzą podobne dzieło. I tak niezmiennie od kilkunastu lat zespół na czele, którego stoi Andrzej Kotlicki obsypuje metry kwadratowe płatkami kwiatów. 

Pełna fotorelacja dostępna jest na stronie OSP Wolbórz >>> KLIKNIJ