Właściciele ciężarówek! Upływa ważny, urzędowy termin

tank-truck-1388933_1280
fot. ilustracyjne/ Pixabay

Ważna informacja dla właścicieli samochodów ciężarowych, a także ciągników siodłowych i autobusów. Już za dwa dni, 15 lutego upłynie termin złożenia deklaracji i opłacenia pierwszej raty podatku od środków transportowych. Obowiązek ten dotyczy nie tylko osób fizycznych, ale również osób prawnych.

Podatek od środków transportowych to jeden z podatków lokalnych, tzn. płaconych w gminie, nie zaś w urzędzie skarbowym. Do jego opłacenia zobowiązane są osoby fizyczne i prawne, które posiadają pojazdy ściśle określonej kategorii. Mowa o:

  • samochodach ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony,
  • ciągnikach siodłowych lub balastowych,
  • przyczepach i naczepach,
  • autobusach.


- Podatek funkcjonuje na zasadzie samoobliczenia. Oznacza to więc, że podatnicy muszą samodzielnie wytypować pojazdy podlegające opodatkowaniu. Następnie muszą wykazać je w stosownej deklaracji, obliczenia wysokości podatku oraz jego opłacenia. Termin, w jakim należy złożyć deklarację w sprawie m.in. rodzaju posiadanych pojazdów, ich liczby oraz kwoty do zapłaty upływa 15 lutego - przekazują miejscy urzędnicy.

Deklarację na druku DT -1  wraz z załącznikiem DT-1/A (w załącznikach poniżej) można złożyć na dwa sposoby:

  • osobiście, w bełchatowskim Urzędzie Miasta przy ul. Kościuszki 1,
  • elektronicznie, na formularzu elektronicznym dostępnym na ePUAP (uwierzytelnionym kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP).

Również 15 lutego upływa termin opłacenia I raty podatku od środków transportowych. Kolejną podatnicy winni uiścić do 15 września. Zobowiązanie podatkowe należy natomiast wpłacić na indywidualny numer rachunku bankowego lub w kasie urzędu.

Wszystkich informacji na temat obowiązku podatkowego udzielają pracownicy Wydziału Finansowego bełchatowskiego Urzędu Miasta zarówno pod numerem tel. 44 733 51 13, jak i 44 733 52 13.

Nazwa pliku: DT-1-6-aktywne
Rozmiar pliku: 353 kb
Pobierz plik
Nazwa pliku: DT-1-A-6-aktywne
Rozmiar pliku: 428 kb
Pobierz plik