Wraz z nadejściem jesieni pojawia się zagrożenie wychłodzeniem organizmu dla osób bezdomnych czy starszych. Dotyczy to również osób mieszkających samotnych, ale również tych, które znalazły się w okolicznościach zagrażających ich życiu. Dlatego wieruszowscy policjanci kontrolują opuszczone budynki zwracając uwagę na osoby narażone na wychłodzenie. Pamiętajmy wystarczy jeden telefon.
Od kilku dni na dworze panują niższe temperatury w związku z tym, policjanci podczas codziennych patroli zwracają uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Osoby bez dachu nad głową nie zważają na to, że większość miejsc, w których nocują, nie nadaje się do przebywania w nich i bezpośrednio zagrażają ich życiu i zdrowiu. Nie bądźmy obojętni na czyjąś krzywdę i w przypadku zauważenia takiej osoby powiadommy służby. Należy pamiętać, że wychłodzenie organizmu jest bardzo niebezpieczne, a narażeni na nie są nie tylko bezdomni ale i osoby starsze czy osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową - nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej czy e-mailowej informacji do najbliższej jednostki Policji o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których są zagrożeni zamarznięciem. Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na „mapie" zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność", określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.
Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś potrzebuje natychmiastowej pomocy, należy działać szybko, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Źródło: KPP Wieruszów