Pozytywne informacje dla kierowców - choć nie imponuje swoją długością, to znacząco wpłynie na komfort jazdy. 600- metrowy odcinek wschodniej obwodnicy miasta zostanie czasowo udostępniony w przyszłym tygodniu do ruchu.
- Będzie to odcinek od ulicy Goetla do okolicy oczyszczalni ścieków. Chcemy w ten sposób zmniejszyć utrudnienia z jakimi borykają się kierowcy w związku z budową trasy. Natomiast odcinek ten w przyszłości ponownie będzie zamknięty przy układaniu warstwy ścieralnej i przy pozostałych robotach, które będą konieczne do wykonania w tym miejscu - przekazuje Marcin Nowicki z łódzkiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Kierowcy pierwsze podróże wschodnią obwodnicą Bełchatowa będą mogli odbyć już od środy, 6 listopada. To rozwiązanie znacząco wpłynie na poprawę podróży przede wszystkim mieszkańców Zdzieszulic Górnych i Dolnych czy Dobiecina.
Dodajmy przy tym, że jak zapowiadają drogowcy na tym dopuszczonym do ruchu odcinku obwodnicy będzie obowiązywać ograniczenie prędkości 30 h/km, bo jak dodają to cały czas miejsce budowy.
Zarząd Dróg Wojewódzkich, który jest inwestorem wyłączył ten odcinek w lipcu tego roku i zapowiadał, że zamknięcie może potrwać około 4 miesięcy.
Przypomnijmy, cała inwestycja wschodniej obwodnicy obejmuje budowę 8 km nowej trasy w ramach DW 484. Zakres to m.in.: budowa nowej jezdni, chodników, ścieżki rowerowej, kanalizacji, oświetlenia, zatok autobusowych, zjazdów, przejść dla zwierząt, ekranów akustycznych, rozbudowa skrzyżowań, remont wiaduktu kolejowego.
Wschodnia obwodnica miasta zacznie się na ulicy Świętojańskiej i Radomszczańskiej, dalej poprowadzi do skrzyżowania z ul. Czyżewskiego, stamtąd dojedziemy do węzła w Dobrzelowie, gdzie trasa połączy się z obwodnicą północną.
Dziś droga wojewódzka nr 484 na odcinku przebiegającym przez miasto jest jedną z najbardziej obciążonych ruchem tras wojewódzkich w regionie. W centrum Bełchatowa średni dobowy ruch pojazdów sięga 15 tysięcy.
Wartość zadania to ok. 146 mln zł, z czego 62 mln pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Koniec robót planowany jest na jesień 2025 r.