W marcu rozpocznie się budowa przystanku Łódź Zarzew – będzie lepsza kolej w aglomeracji

tory

W Łodzi mieszkańcy i podróżni będą korzystali z dodatkowego przystanku kolejowego blisko centrum miasta. W przyszłym tygodniu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczną budowę na łódzkim Zarzewie. Prace będą wymagały zmian w ruchu pociągów na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny. Inwestycja jest realizowana z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025". Wartość prac to prawie 4,1 mln zł.

Na początku przyszłego tygodnia rozpoczną się prace przygotowawcze. Wykonawca zagospodaruje teren i zacznie gromadzić niezbędne materiały budowlane.

Roboty wymagają wprowadzenia zmienionej organizacji ruchu pociągów. Od 10 marca na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny składy będą kursowały po jednym torze. Zmiany zostały uwzględnione w rozkładzie jazdy i są dostępne na stacjach i przystankach oraz na stronie internetowej portalpasazera.pl.

Nowy przystanek Łódź Zarzew zostanie zintegrowany z przebudowywanymi przez miasto wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego. Dwa perony na linii kolejowej Łódź Widzew Łódź Chojny zapewnią dogodne połączenie z komunikacją miejską. Mieszkańcy zyskają atrakcyjną alternatywę dla transportu samochodowego.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym na wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W uzgodnieniu z samorządem powstaną ciągi komunikacyjne, które zapewnią dogodne przesiadki z pociągu m.in. na tramwaj miejski. Planowana jest też budowa parkingu dla samochodów oraz stojaki dla rowerów.

Inwestycja realizowana będzie w formule „projektuj i buduj". Zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2024 r.

Program przystankowy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim program przystankowy obejmuje 15 lokalizacji. Podróżni korzystają już z nowych przystanków Tomaszówek, Jedlicze koło Zgierza, Zgierz Rudunki oraz zmodernizowanych Zaosie i Żakowice Południowe. W marcu br. rozpocznie się budowa nowych przystanków Łódź Zarzew i Głowno Północne. Od 10 marca podróżni wsiądą z nowego przystanku Stare Grudze. Pozostałe 7 lokalizacji jest na etapie projektowania.

W styczniu br. podpisane zostały umowy na budowę 6 przystanków: Nowa Brzeźnica, Ważne Młyny, Pieńki Dubidzkie, Strzelce Wielkie, Wistka oraz Biała na linii między Częstochową a Chorzewem Siemkowicami. Zakończenie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2025 r.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025" jest ułatwienie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej poprzez budowanie lub modernizowanie przystanków kolejowych i miejsc parkingowych dla pasażerów.

W ramach Programu przystankowego w całej Polsce przewidziano realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na ich budowę to 74,31 mln zł. Obecnie zakończono budowy w 9 lokalizacjach, w 44 miejscach postępują prace budowlane, a dla 6 trwają postępowania przetargowe.