wersja testowa serwisu

W gminie Nieborów zasadzono kolejne "Owoce pamięci"

W gminie Nieborów zasadzono kolejne "Owoce pamięci"
fot. Monika Markiewicz

Przybywa sadów na terenie województwa łódzkiego. Wiśnie, jabłonie, śliwy i czereśnie od dziś zdobią okolice Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Bełchowie i teren Szkoły Podstawowej w Nieborowie.

W środę (13 października) Andrzej Górczyński, członek zarządu województwa łódzkiego, posadził kolejne drzewa w ramach akcji „Owoce pamięci", tym razem na terenie gminy Nieborów w powiecie łowickim. W wydarzeniu udział wzięli także: Jarosław Papuga, wójt gminy Nieborów, i Katarzyna Krakowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. We wkopywaniu drzewek pomagały dzieci ze szkół w Bełchowie i Nieborowie.

Łącznie posadzonych zostało kilkanaście drzew tradycyjnych odmian w dwóch sadach przyszkolnych. W przyszłości drzewa będą służyły nie tylko jako bank genów starych odmian, ale również jako źródło zdrowych nie poddawanych opryskom owoców.

Projekt „Owoce pamięci" realizowany jest od 2020 r. dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II i polega na sadzeniu tradycyjnych odmian drzew owocowych.

- W ten sposób wspieramy edukację ekologiczną i bioróżnorodność. Przekonujemy do dbania o przyrodę tych najmłodszych mieszkańców województwa, ale i szkolimy samych siebie – mówił Andrzej Górczyński.

Projekt realizowany jest na terenie całego regionu przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego WŁ. W ramach projektu obok sadzenia drzew przeprowadzono również 4 szkolenia sadownicze na terenie województwa, wydano folder edukacyjny oraz album o tradycyjnych sadach. Do tej pory w ramach projektu „Owoce pamięci" w województwie łódzkim posadzono niemal trzy tysiące drzew: jabłoni, grusz, śliw, wiśni, czereśni i pigw. Założono blisko 40 sadów, szpalerów i alei.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi

Zobacz zdjęcia: