Uczennica z Woli Krzysztoporskiej kaligrafuje po mistrzowsku! Oliwia w prestiżowym gronie polskich, młodych kaligrafów

Oliwia-Renasik-SP-Wola-Krzysztoporska-1-678x381
UG Wola Krzysztoporska

Sukces uczennicy Szkoły Podstawowej w Woli Krzysztoporskiej! Oliwia Renasik jest w finale VII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego „Piórem i Pazurem".

W tym roku po raz pierwszy Szkoła Podstawowa w Woli Krzysztoporskiej wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Kaligraficznym im. Janusza Korzeniowskiego „Piórem i Pazurem" w Warszawie. Na przestrzeni ostatnich miesięcy odbywały się kolejne etapy konkursu. Do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 4 363 uczestników, którzy w swoich pracach interpretowali cytaty Kornela Makuszyńskiego. 

Jak co roku, zadanie konkursowe polegało na pięknym przepisaniu zadanego tekstu oraz ozdobieniu go iluminacjami, inicjałem lub bordiurą. Jedna z uczennic SP w Woli Krzysztoporskiej – Oliwia Renasik, zakwalifikowała się do III etapu – finału ogólnopolskiego, do którego przygotowała kolejną pięknie wykaligrafowaną pracę. Dodajmy przy tym, że uczennica znalazła się tym samym w bardzo prestiżowej grupie zaledwie 43 uczniów w swojej kategorii wiekowej (kl. IV - VI).

Celem konkursu "Piórem i Pazurem" jest zwrócenie uwagi na czytelność i płynność pisma oraz kształt liter, doskonalenie umiejętności kształtnego i pięknego pisania piórem oraz oczywiście rozpowszechnianie sztuki kaligrafii.

Rokrocznie jurorzy przeglądają tysiące nadesłanych prac przy ocenie prac biorą pod uwagę szereg czynników. Podstawowym jest oczywiście staranność i oryginalność elementów graficznych oraz płynność pisma i estetyka połączeń literowych. Ale wytrawne oczy oceniających spoglądają także na kompozycję pracy, poprawność ortograficzną i interpunkcyjną oraz oryginalność ujęcia tematu.

W tym roku, z okazji 140. rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego uczestnicy będą kaligrafować cytaty z "Koziołka Matołka" i "Szatana z siódmej klasy". Teraz przed Oliwią etap ogólnopolski i życzymy uczennicy - w tym przypadku nieco przewrotnie - nie połamania pióra!