Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Uchwała krajobrazowa dla Zduńskiej Woli

DJI_0387
fot. UM Zduńska Wola

Od 1 stycznia 2025 roku biegnie czas na dostosowanie się mieszkańców i przedsiębiorców do zapisów tak zwanej uchwały krajobrazowej w Zduńskiej Woli. Przyjęte zasady dotyczą między innymi szyldów reklamowych czy ogrodzeń posesji.

Uchwała krajobrazowa weszła w życie 23 sierpnia 2024 roku, ale od 1 stycznia 2025 roku biegnie czas na dostosowanie się do jej zapisów. Na zmiany właściciele nieruchomości i przedsiębiorcy mają od półtora roku do trzech lat.

Miasto zostało podzielone na kilka obszarów, w których obowiązują nieco inne zasady. To obszar centrum i fragment osiedla Karsznice, obszar zurbanizowany oraz obszar działalności gospodarczej. Najważniejsze zmiany dotyczą wywieszania szyldów i reklam, a największe obostrzenia dotyczą centrum Zduńskiej Woli oraz osiedla Karsznice.

Pełna treść „Uchwały nr III/41/24 Rady Miasta Zduńska Wola z dnia 27 czerwca 2024 r. w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane" dostępna jest pod adresem: https://bip.zdunskawola.pl/artykul/494/9934/planowanie-przestrzenne.

Czego dotyczy uchwała krajobrazowa w Zduńskiej Woli?

Zasady przyjęte w uchwale mają kilka wyjątków. Nie dotyczą przede wszystkim umieszczania tablic urzędowych oraz tablic i urządzeń reklamowych informacyjnych lub promujących wydarzenia organizowane przez jednostki samorządowe, pod ich patronatem lub przy ich współudziale, a także przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia. Nie dotyczą też materiałów wyborczych i referendalnych w czasie kampanii wyborczej lub referendalnej. Obostrzenia nie dotyczą również na przykład murali zawierających treści i wartości artystyczne, popularno-naukowe, historyczne lub edukacyjne.

Na terenie całego miasta obowiązuje zakaz umieszczania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych nad drogami publicznymi i placami, na ogrodzeniach i balustradach, na drzewach, na wiaduktach i kładkach, na latarniach, słupach, stacjach transformatorowych. Nie wolno umieszczać reklam tak, by utrudniały odczytanie znaków drogowych, jak również w sposób zasłaniający okna i drzwi oraz charakterystyczne detale architektoniczne budynku.

Uchwała zakazuje także stosowania tablic reklamowych i urządzeń reklamowych emitujących światło o zmiennym natężeniu lub kolorze. Natomiast na budynkach wpisanych do rejestru zabytków oraz ujętych w gminnej ewidencji zabytków nie dopuszcza się żadnej formy oświetlenia i podświetlenia tablic reklamowych i urządzeń reklamowych. Na budynkach zabytkowych zakazane jest umieszczanie tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, także wszelkich materiałów wyborczych i referendalnych.

Dla większości mieszkańców Zduńskiej Woli istotne są zasady dotyczące ogrodzeń posesji. Uchwała wprowadziła obowiązek stosowania ogrodzeń ażurowych. Dopuszczone są ogrodzenia murowane oraz wykonane z siatki ogrodzeniowej, kamienia, metalu lub drewna. Ogrodzenia nie mogą być wyższe niż 2,2 m.

Uchwała wprowadza zakaz stosowania w Zduńskiej Woli ogrodzeń z prefabrykowanych betonowych przęseł, tworzyw sztucznych oraz wykorzystywania elementów refleksyjnych i odblaskowych. Nie wolno grodzić terenów zielonych, z wyjątkiem ogrodzeń budynków i obiektów sportowych, obiektów infrastruktury technicznej, ogrodzeń wokół parków, placów zabaw, wybiegów dla psów, cmentarzy i ogrodów działkowych.

Pod szczególną ochroną jest obszar centrum Zduńskiej Woli oraz najstarszej części osiedla Karsznice. Obowiązuje tu zakaz umieszczania szyldów na dachach budynków oraz na ścianach szczytowych, chyba że będą to określonych wymiarów tablice lub litery przestrzenne. Dopuszczalne są szyldy w formie m.in. tablic, kasetonów, pylonów, a w pewnych przypadkach tablice na ogrodzeniu umieszczone bezpośrednio przy wejściu.

Ile czasu na dostosowanie?

Istniejące w dniu wejścia w życie uchwały, czyli 23 sierpnia 2024 roku, obiekty małej architektury nie wymagają dostosowania do zakazów, zasad i warunków określonych w uchwale. Także istniejące już ogrodzenia są zwolnione z obowiązku ich dostosowania do nowych zasad, ale tylko jeśli są poza obszarem centrum i fragmentu osiedla Karsznice. W centrum Zduńskiej Woli właściciele posesji będą mieli trzy lata na zmianę płotów betonowych począwszy od 1 stycznia 2025 roku, czyli do 31 grudnia 2027 roku.

Bez zmian mogą pozostać istniejące tablice reklamowe i urządzenia reklamowe wzniesione na podstawie zgody budowlanej. Także szyldy, tablice reklamowe i urządzenia reklamowe odbiegające swoimi gabarytami o nie więcej niż 10 proc. od ustalonych uchwałą nie wymagają zmian. Dla pozostałych tablic i urządzeń reklamowych ustalony termin dostosowania do nowych zasad to 18 miesięcy licząc od 1 stycznia 2025 roku, czyli do 30 czerwca 2026 roku.

Prace nad uporządkowaniem przestrzeni miejskiej

Prace nad tak zwaną uchwałą krajobrazową w Zduńskiej Woli trwały od 2015 roku, a w 2016 roku przeprowadzono pierwsze konsultacje społeczne. Kolejny raz mieszkańcy mogli się wypowiedzieć na temat umieszczania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń w 2021 r. Wówczas w ankietach zduńskowolanie uznali, że obszar centrum miasta i fragment osiedla Karsznice powinny zostać objęte szczególnymi zasadami.

W 2023 roku proponowane zapisy zostały także uzgodnione z konserwatorem zabytków. W 2024 roku natomiast mieszkańcy mogli zapoznać się z projektem uchwały w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.

Do projektu uchwały wpłynęło 6 pism zawierających 37 uwag. Większość z nich dotyczyła parametrów i dopuszczonej liczby szyldów, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych. Pozostałe uwagi odnosiły się do kwestii takich jak: definicje, zakres uchwały, wyłączenia dla niektórych znaków, zakaz lokalizowania reklam czy szyldów na szczytach budynków i błędne ustalenie wysokości dolnej krawędzi wysięgnika. Dwa pisma to wnioski o odstąpienie od prac nad uchwałą, natomiast inne to postulat o zwolnienie z obowiązku dostosowania do zakazów, zasad i warunków określonych w uchwale.

Źródło: UM Zduńska Wola