Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Tradycja Bożego Ciała ze Spycimierza. W Opolu rozmawiano o niematerialnym dziedzictwie

Kwietny-dywan-przy-budynku-Instytutu-Slaskiego.-Arch.-Instytut-Slaski
fot. UM Uniejów

Wyjazdowe warsztaty zgromadziły licznych uczestników. Wśród nich byli samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury oraz depozytariusze tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała ze Spycimierza (gmina Uniejów, województwo łódzkie) oraz z Olszowej, Klucza, Zimnej Wódki i Zalesia Śląskiego w województwie opolskim. Obecni byli także zainteresowani mieszkańcy Opola, którzy dowiedzieli się o wydarzeniu z mediów.

Warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Centrum Kompetencji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego" prowadzone były przez dr. Jędrzeja Kałużnego, dyrektora Centrum „Spycimierskie Boże Ciało", oraz Andrzeja Szoszkiewicza, koordynatora ds. dziedzictwa kulturowego w gminie Uniejów. Dr Kałużny najpierw przedstawił Centrum – najnowszą placówkę muzealno-edukacyjną poświęconą niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu. Znajduje się ono w Spycimierzu, gdzie co roku mieszkańcy układają kwiatowy dywan o długości ok. jednego kilometra. Następnie opowiedział o pierwszych doświadczeniach związanych z edukacją na temat tej tradycji oraz przedstawił autorskie programy dla szkół. Po prezentacji odbyła się dyskusja.

Andrzej Szoszkiewicz przybliżył uczestnikom tematykę programów krajowych i europejskich, z których można sfinansować działania ochronne. Szczegółowo omówił takie programy jak: „Kultura ludowa i tradycyjna", „Niematerialne – przekaż dalej", „Kreatywna Europa" oraz „Interreg Europa Środkowa". Uczestnicy, którzy korzystali z zewnętrznego dofinansowania, podzielili się swoimi doświadczeniami.

Po części teoretycznej depozytariusze przeszli do części praktycznej. Przed gmachem Instytutu mieszkańcy opolskich mniejszości ułożyli piękny dywan z żywych kwiatów. Było wiele pytań do twórców o technikę układania, gatunki użytych kwiatów oraz ich symbolikę. Depozytariusze cierpliwie wyjaśniali wszystkie szczegóły. Byli również bohaterami licznych wywiadów do radia, telewizji i mediów internetowych. Przy dywanie przystawali przechodnie, podziwiając kunszt wykonawców.

Warsztaty odbyły się w prestiżowej lokalizacji – w Instytucie Śląskim w Opolu, który w tym roku świętuje 90-lecie istnienia. Instytut jest kontynuatorem Stowarzyszenia Instytut Śląski, działającego od 1934 roku w Katowicach, a reaktywowanego w Opolu w 1957 roku. Od wielu lat Instytut angażuje się w ochronę niematerialnego dziedzictwa.

Projekt „Centrum Kompetencji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego" realizowany jest przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury".

Źródło: UM Uniejów