Miasto pozyskało środki na rozbudowę stadionu, budowę hali dla siatkarzy, przebudowę ul. Ligii Morskiej i Rzecznej oraz na wymianę Systemu Informacji Miejskiej. Rząd zaakceptował wniosek o zmianę 30 milionowej promesy pierwotnie przeznaczonej na budowę tomaszowskich term. Ta inwestycja nie uzyskała jednak większości w radzie, ustalono więc by złożyć wniosek o zmianę wydatkowania środków.
Pierwszy wniosek zmieniający sposób wydatkowania promesy nie zyskał akceptacji komisji ministra finansów. Zawierał on rozbudowę stadionu i wymianę Systemu Informacji Miejskiej. Służby miejskie złożyły więc kolejny wniosek poszerzając go o budowę hali dla siatkarzy i przebudowę sąsiadującej z obecnym budynkiem Lechii drogi.
O tym, że przyszła inwestycja ma już zielone światło ze strony zarówno Kancelarii Premiera, jak i Banku Gospodarstwa Krajowego poinformowali na konferencji, która odbyła się w sobotę 5 października w hali „Lechii", prezydent Marcin Witko i minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Inwestycja będzie stanowić ostatni już etap budowy nowoczesnego stadionu. Wcześniejsze etapy obejmowały budowę bieżni, oświetlenia i wymianę murawy. Środki na ten cel pochodziły z rezerwy celowej budżetu państwa. Obiekt, który powstanie przy ulicy Nowowiejskiej spełni wymagania I ligi piłki nożnej. Będą mogli z niego korzystać także zawodnicy, trenerzy, kibice dyscyplin lekkoatletycznych oraz mieszkańcy naszego miasta. Powstanie m.in. kryta trybuna wraz z zapleczem szatniowym.
Nowa hala sportowa będzie miała charakter wielofunkcyjny z głównym przeznaczeniem na funkcje siatkarskie. Obiekt będzie w pełni przystosowany do rozgrywek najwyższej klasy ligowej. W hali znajdować się będzie infrastruktura hotelowa, zaplecze szatniowe, techniczne, strefa boisk, magazyny, strefa gastronomiczna, pomieszczenia administracyjne i konferencyjne.
Obiekt pozwoli również na uprawianie innych dyscyplin sportowych: piłka nożna, koszykówka, piłka ręczna, ale także organizację miejskich wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. - W Tomaszowie Mazowieckim są trzy wiodące dyscypliny sportu: łyżwiarstwo, siatkówka i piłka nożna.
Jeśli chodzi o siatkówkę, to jesteśmy jedynym miastem, które może poszczycić się tym, że ma dwóch zawodników, którzy byli równocześnie mistrzami olimpijskim i mistrzami świata. Są to oczywiście Gawłowski i Skorek. Tradycje są więc bardzo duże. Piłkarze grali w drugiej lidze. Po tym, jak radni odrzucili projekt budowy term, złożyliśmy wniosek o zmianę przeznaczenia funduszy i dzisiaj już mamy oficjalną zgodę zarówno Ministerstwa Finansów jak i Kancelarii Premiera – mówił prezydent Marcin Witko, dodatkowo przy tym podkreślając, że inwestycja ta domknie rewitalizację doliny rzeki Wolbórki, po parku Bulwary oraz parku Solidarność.
Z kolei planowana przebudowa ulicy Ligi Morskiej i Rzecznej umożliwi odpowiednią komunikację i dojazd do obiektów sportowych. Obiekty, dojazd do zaplecza sportowego i zagospodarowanie terenu będą przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zaplanowano elementy OZE, m.in. instalacje fotowoltaiczne, oświetlenie energooszczędne, odzysk ciepła, bank energii. Inwestycja ujęta jest w działaniach priorytetowych w GPR 2023-2030 i stanowić będzie kontynuację prowadzonych działań rewitalizacyjnych, przywracaniu obszarów wymagających interwencji, tworzeniu funkcji społecznych, gospodarczych, rekreacyjnych, sportowych.
- Zaczyna się bardzo dobry czas dla Tomaszowa Mazowieckiego oraz środowiska sportowego z miasta i okolic. To jest bardzo dobry pomysł i ważna inwestycja. Chcę pogratulować panu Prezydentowi determinacji. Jesteśmy w procedurze nadmiernego deficytu, więc wszystkie niezbyt dobrze przygotowane wnioski są odrzucane – mówił podczas konferencji minister Dariusz Klimczak.
Kolejnym elementem zaplanowanej inwestycji jest powstanie nowego Systemu Informacji Miejskiej (SIM) tj. oznakowania ulic, placów, oznakowanie kierunkowe dla pieszych i kierowców, informacje o obiektach użyteczności publicznej, komunikację typu NFC. Jak zapewnia prezydent Marcin Witko miasto dalej będzie się ubiegać o dodatkowe środki na zrealizowanie inwestycji. Aby jednak mogło do tego dojść po raz kolejny w tej sprawie muszą wypowiedzieć się miejscy radni.
Źródło: UM Tomaszów Mazowiecki