Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Szturmem zdobywają ogólnopolskie areny. Srebro dla biegacza, brąz dla tenisistki. Bełchatowianie z trofeami Mistrzostw Polski

mp
BKL, Akademia GKS Bełchatów

Młodzi bełchatowianie szturmem i w pięknym stylu zdobywają ogólnopolskie, sportowe areny. Lekkoatleci z BKL-u po raz kolejny popisali się doskonałą formą podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Polski U18. Z Lublina ze srebrnym medalem wrócił Nikodem Dymiński. Medal z brązu z Mistrzostw Polski U16 przywiozła też młoda nadzieja bełchatowskiego tenisa - Marta Dudek.

Bełchatów mocno sportem stoi, szczególnie zaś lekkoatletyką. Ogromny udział mają w tym zawodnicy dwóch działających w naszym mieście klubów – UKS Czempion oraz Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego. I to właśnie sprinterzy BKL-u podczas swoich ostatnich występów na Mistrzostwach Polski U18 w Lublinie pokazali, że są w znakomitej formie.

Bez wątpienia największym sukces w stolicy województwa lubelskiego odniósł Nikodem Dymiński. Młody sprinter wraz ze swoim klubowym kolegą Łukaszem Jasińskim już w eliminacjach na dystansie 100 m pobiegli bardzo szybko. Nikodem ukończył bieg eliminacyjny z czasem 10,74 s, a Łukasz – 10,81 s („życiówka"). Warto zaznaczyć, że były to 2. i 4. czasy.

Ostatecznie w biegu finałowy, to właśnie Nikodem przekroczył linię mety jako drugi, a czas 10,80 s dał mu srebrny krążek. Tym samym młody bełchatowianin zdobył kwalifikację na Mistrzostwa Europy U18. Natomiast Łukasz zakończył start z czasem 10,97 s i zajął szóste miejsce.

Druga dobra wiadomość dla bełchatowskiej lekkoatletyki jest taka, że trener BKL-u Łukasz Mantyk jest jednocześnie trenerem polskiej kadry. Szkoleniowiec także otrzymał powołanie na Mistrzostwa Europy. Jego podopiecznymi będą sprinterzy specjalizujący się w dystansach 100 oraz 200 metrów. Dodatkowy Łukasz Mantyk zajmie się sztafetą szwedzką.

Tenis na brąz Mistrzostw Polski!

Doskonałą sportową formą może tez poszczycić się Marta Dudek. Młodziutka tenisistka Akademii GKS Bełchatów i sportowa stypendystka Miasta Bełchatowa, zdobyła właśnie brązowy medal na Mistrzostwach Polski U16 w grze pojedynczej.

15-letnia bełchatowianka grę w tenisa trenuje od 4. roku życia. Lata pracy pod okiem doświadczonych szkoleniowców przynoszą sukcesy, co najlepiej udowodniła podczas Mistrzostw Polski U16, które na początku lipca odbyły się w Zamościu.

W zawodach, które rozgrywane były w ramach Systemu Sportu Młodzieżowego MS w Polsce, udział wzięło 48 młodych polskich zawodniczek. Marta Dudek rozstawiona została z numerem 10. W pierwszej rundzie otrzymała tzw. wolny los. Oznacza to, że miała zapewniony start w kolejnej rundzie bez konieczności gry. Najpierw przeciwniczką bełchatowianki była Jessica Pabisiak z Wrocławia, którą pokonała w dwóch setach 6:3 i 7:6(2). Następny mecz rozegrała z Oliwią Kuszel z Torunia. Walka również trwała dwa sety, a bełchatowianka wygrała e gładko 6:4 i 6:1.

W ten właśnie sposób wspięła się w turniejowej drabince do ćwierćfinału. Tam już czekała na nią Kornelia Krześniak z Grodziska Mazowieckiego. To był niezwykle zacięty mecz. Pierwszy set Marta wygrała 6:3, w drugi natomiast zakończył się wynikiem 7:5. W półfinale jej rywalką była Maja Wróbel z Chrzanowa. Pojedynek był niezwykle emocjonujący. Pierwszy set to gładkie zwycięstwo tenisistki Akademii GKS Bełchatów 6:2. Niestety w dwóch kolejnych miejska stypendystka musiała uznać wyższość rywalki – 3:6 i 0:6, która ostatecznie tryumfowała w turnieju. Marta Dydek zaś została brązową medalistką Mistrzostw Polski U16.

Ogromne brawa i gratulacje dla nadziei bełchatowskiego tenisa. Słowa uznania kierujemy także do sztabu szkoleniowego Marty Dudek. Jej trenerami są Maciej Wściubiak (były reprezentant Polski i wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, były trener PZT w różnych kategoriach wiekowych) oraz jej tata zawodniczki Piotr Dudek. Za jej przygotowanie motoryczne odpowiada zaś trener Dariusz Rybarczyk.