Święto Kiszenia Ogórka, w Rozprzy pielęgnują smaczną tradycję przygotowywania przetworów [Foto]

295987673_615298466585394_7868827401378678147__20220805-112529_1
UG Rozprza

Tradycja zaprawiania kiszonek jest głęboko zakorzeniona niemal w każdym domu i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niepowtarzalny smak ogórków podawanych do dań obiadowych zagościł na dobre w Polskiej tradycji. Kiedyś, kiszenie stanowiło prawdziwy rytuał, a odbywało się ono najczęściej na zakończenie prac polowych – żniw.  Zwykle był to pretekst do spotkań rodzinnych i sąsiedzkich, gdzie przy wspólnej pracy rozmawiano ze sobą, śmiano się, plotkowano, opowiadano różne historie, śpiewano i tańczono przy dźwiękach harmonijki, skrzypiec czy fajerki. W czasie takich spotkań uczestnicy chętnie umawiali się również na kolejne kiszenie w kolejnych sąsiedzkich domach. W Rozprzy tradycja wspólnego przygotowywania kiszonek jest nadal żywa, teraz kontynuują ją panie z KGW, które zorganizowały "Święto Kiszenia Ogórka".

Tak jak kapusta, ogórki kiszone były w dębowych, odkażonych beczkach wypełnionych dokładnie umytymi ogórkami, zalanymi posoloną wodą z dodatkiem kopru, chrzanu, czosnku, po czym następnie zatapiano je w studni bądź stawie. Taki proces kiszenia dawał niepowtarzalny smak i aromat, głównie dlatego, że chłód opóźniał proces kiszenia. Ważne było jednak, aby ogórki ułożone były ciasno i wysoko tak, aby po zamknięciu beczki nie było luzu.

Dzisiaj najczęściej kisimy ogórki w szklanych słojach, w podobny sposób zaprawiamy i przechowujemy w ciemnych i zimnych pomieszczeniach.

I tak też, kontynuując tradycję 30 lipca w Starej Wsi odbyło się „Święto Kiszenia Ogórka" organizowane przez Stowarzyszenie Gospodyń Gminy Rozprza pod patronatem Wójta Gminy Rozprza Janusza Jędrzejczyka. 

Do ceremonii kiszenia na długim stole zostały przygotowane szklane słoje, ogórki wraz z przyprawami oraz wodą z solą do zalewania. Następnie wszystkie słoje zostały wypełnione ogórkami, koprem, chrzanem oraz czosnkiem według dawnych przepisów. 

- W tak miłej i wesołej atmosferze do pomocy paniom z KGW dołączyli również przybyli goście oraz przebrani w fartuszki panowie, którzy to po raz pierwszy kisili ogórki i równie dobrze się bawili. Następnie komisja sprawdziła dokładność ułożenia ogórków i dekoracji przyprawami. Jednogłośnie oceniono fachowość wykonania, a w nagrodę, każde Koło mogło zabrać swój słój z ogórkami, aby w późniejszym okresie móc degustować przygotowane ogórki podczas czy to Dożynek Wojewódzkich, Powiatowych bądź innych spotkań lokalnych - informuje UG w Rozprzy.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni gości – Wicestarosta Powiatu Piotrkowskiego Dariusz Magacz, Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego Paweł Kowalczyk, Członek Zarządu Powiatu Piotrkowskiego Stanisław Cubała, Przewodnicząca Rady Gminy w Rozprzy Agata Bartkowska, Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Rozprzy Zdzisław Piątek, Radni Rady Gminy w Rozprzy: Anna Pawłowska, Małgorzata Olczyk, Teresa Sikorska, Andrzej Matuszczyk, Hubert Łukasik, delegacje z 17 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Rozprza. W tym roku gospodarzami tego święta były Panie z KGW w Starej Wsi z przewodniczącą Zofią Reszką na czele.