wersja testowa serwisu

Rocznica uchwalenia Konstytucji w Szkole Podstawowej w Wilamowie

20210430-101142-768x576

Tegoroczne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja miały ograniczony charakter. Nie mogliśmy wspólnie spotkać się i celebrować święta, ale nie oznacza to, że zapomnieliśmy o tym ważnym dniu.

Na szkolnym korytarzu pojawiły się gazetki przybliżające okoliczności uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji – Konstytucji 3 maja. Aby zaakcentować pamięć o tym wydarzeniu, uczniowie podczas lekcji on-line pojawili się ubrani na biało-czerwono, z polskimi flagami, kotylionami lub wiankami na głowie w kolorze naszych barw narodowych.

Znacznie uroczyściej rocznicę uchwalenia konstytucji świętowały dzieci z oddziału przedszkolnego. Już od wielu dni przygotowywały występ poświęcony majowym świętom: Świętu Pracy, Świętu Flagi oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W przystępny sposób starali się wyjaśnić publiczności, którą stanowili uczniowie klasy I, wydarzenia upamiętniane w czasie najbliższych dni. Całość występu urozmaiciły piosenki oraz wiersze patriotyczne. Trud wielu dni pracy oraz ogromne emocje związane z występem nagrodzone zostały gromkimi brawami oraz słowami uznania ze strony starszych kolegów. A zwieńczeniem spotkania była wspólna zabawa przedszkolaków i pierwszoklasistów przy piosence „Mam chusteczkę haftowaną".

Tematyce patriotyczne poświęcona została także harcerska zbiórka „Wilamowskich Orłów". Odbyła się ona w pobliskim lesie, gdzie poszczególne zastępy musiały odnaleźć specjalnie oznaczone punkty z zadaniami do wykonania w jak najkrótszym czasie. Polecenia dotyczyły m.in.: ułożenia z małych kawałków i wyklejenia na kartce polskiego godła; wykonania flagi z bibuły i szyszek, a także stworzenia z rozsypanki logicznej, poprawnej notatki na temat wydarzeń 3 maja 1791 roku.

Pamiętając o ważnych dla naszego kraju wydarzeniach, mamy jednak nadzieję, że kolejne rocznice będziemy mogli obchodzić uroczyściej i – co najważniejsze – wszyscy razem.

Źródło: UM Uniejów