Rekordowe dofinansowanie dla psychiatrii w Łódzkiem. 200 mln złotych trafi do Szpitala im. Babińskiego w Łodzi, w którym powstanie nowe Łódzkie Centrum Neuropsychiatrii. Kolejnych 100 mln otrzymały szpitale w Sieradzu i Bełchatowie. Region czekają trzy olbrzymie inwestycje, które pozwolą zapewnić mieszkańcom opiekę psychiatryczną na najwyższym poziomie.
W szpitalu im. Babińskiego przy ul. Aleksandrowskiej w Łodzi trwa wielkie świętowanie. Placówka otrzymała 200 mln złotych dofinansowania z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia na budowę Łódzkiego Centrum Neuropsychiatrii. Będzie to jeden z najnowocześniejszych ośrodków niosących pomoc psychiatryczną w Polsce, a nawet w Europie.
- Naszą rolą jest zapewnienie profesjonalnej opieki wszystkim mieszkańcom będącym w kryzysie zdrowia psychicznego. Z wielką radością i dumą możemy ogłosić, że szpital im. Babińskiego dostał 200 mln złotych na budowę Łódzkiego Centrum Neuropsychiatrii – jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. To nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim inwestycja w drugiego człowieka. Dzięki tym środkom będziemy w stanie stworzyć miejsce, które będzie przywracać pacjentom nadzieję i zdrowie oraz robić wszystko, by mogli realizować się społecznie, zawodowo i rodzinnie. To jest ogromne wyzwanie, ale wierzę, że sobie doskonale z nim razem poradzimy. Cieszy nas również to, że wniosek szpitala został oceniony najwyżej ze wszystkich aplikacji w kraju. To ambitny, rzetelny projekt. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i ciężką pracę, by było to możliwe – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek Województwa Łódzkiego.
Obecnie szpital zajmuje ponad 11 tys. metrów kwadratowych. Nowy kompleks będzie dwa razy większy – zostaną do niego przeniesione wszystkie działające w szpitalu oddziały i poradnie. Łódzkie Centrum Psychiatryczne zapewni doskonałe warunki do diagnozy, terapii i rehabilitacji osób w kryzysie psychicznym. Będą w nim wracać do zdrowia zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież. Przygotowanych dla nich zostanie aż 565 łóżek. Szpital zatrudni też dodatkowych pracowników medycznych. To wszystko oznacza krótszy czas oczekiwania na przyjęcie i dużo szybsze leczenie.
- Gdyby nie mój zespół i zaufanie, którym obdarzył nas Zarząd Województwa Łódzkiego, nie stalibyśmy tu dzisiaj. Jestem niezwykle wzruszona, tym, że nasze marzenie o nowoczesnym Łódzkim Centrum Neuropsychiatrii będzie zrealizowane. Jesteśmy po tym najłatwiejszym kroku na tej trudnej drodze. Przed nami dużo stresu, ale już cieszymy się na ten sukces – mówi Anna Śremska, dyrektor Szpitala Psychiatrycznego im. Babińskiego w Łodzi
W kompleksie będą działać też nowe oddziały – m.in. oddział psychiatrii sądowej dla dzieci i młodzieży oraz oddział leczenia zaburzeń nerwicowych. Łódzkie Centrum Neuropsychiatrii zostanie wyposażone w sprzęt na miarę XXI wieku – nowoczesne systemy diagnostyczne, tomografy komputerowe i zaawansowane urządzenia terapeutyczne.
- Podobnie jak wszyscy moim starsi i młodsi koledzy marzyłem o tym, że wybudujemy na tym historycznym terenie nowy szpital dla naszych pacjentów. Hospitalizacja zawsze wiąże się ze stresem, a szczególnie dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Często mówi się, że mury nie leczą, ale mają olbrzymi wpływ na proces powrotu do zdrowia. Stworzenie nowej infrastruktury, która pozwoli nam wdrażać zindywidualizowaną terapię, jest niezwykle ważne. Daje to komfort nie tylko pacjentom, ale i personelowi. W nowym Centrum będziemy oferować kompleksową opiekę stacjonarną i ambulatoryjną – dodaje prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.
- Jesteśmy dumni i szczęśliwi z takiego rozstrzygnięcia. W zakresie psychiatrii, szczególnie dzieci i młodzieży znaczenie mają przede wszystkim oddziaływania terapeutyczne. Jakość miejsca, w którym prowadzone jest leczenie, sale terapeutyczne, do pracy indywidualnej czy odwiedzin, bezpieczna przestrzeń – to wszystko ma wpływ na proces zdrowienia. Olbrzymi potencjał naszej kadry nie mógł być wykorzystany do końca – mury ograniczają nas i nasze plany. Dzięki tej inwestycji to się zmieni – mówi dr Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
Wartość całej inwestycji to aż 440 mln złotych. Oprócz 200 mln dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia, szpital wykorzysta też m.in. niemal 120 mln złotych z budżetu Województwa Łódzkiego.
To nie koniec dobrych informacji. Szpital Wojewódzki w Sieradzu dostał ponad 47 mln złotych na rozbudowę i modernizację Centrum Psychiatrycznego w Warcie. Powstaną tam dzienny oddział zaburzeń nerwicowych oraz ośrodek terapii zajęciowej. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy ziemi sieradzkiej będą mieli dostęp do nowoczesnych form terapii i rehabilitacji bez konieczności całodobowej hospitalizacji. O 26 zwiększy się liczba łóżek dla pacjentów – po zakończeniu projektu czas oczekiwania na przyjęcie skróci się do zaledwie siedmiu dni.
Duża inwestycja będzie prowadzona też w Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie. Za 48,5 mln złotych z Ministerstwa Zdrowia pawilon psychiatryczny placówki zmieni się nie do poznania. Będzie rozbudowany i zmodernizowany, pojawi się w nim nowoczesny sprzęt m.in. do elektroterapii i stymulacji mózgu. Powstaną też miejsca do terapii relaksacyjnej na świeżym powietrzu.
- Bardzo cieszymy się z tych inwestycji. To doskonałe projekty, nad którymi ciężko pracowały zespoły wszystkich szpitali i Departamentu Polityki Zdrowotnej UMWŁ. Odpowiadamy na rzeczywiste problemy naszych mieszkańców. To początek ważnej drogi ku spełnieniu marzeń o nowoczesnej opiece psychiatrycznej w Łódzkiem. Wszystkie analizy wskazują na to, że taka pomoc jest niezbędna – potrzeby są
ogromne. Pieniądze z Ministerstwa Zdrowia pozwolą nam na wdrożenie w całym województwie nowych form wsparcia dla pacjentów i zapewnienie naszej kadrze świetnej infrastruktury, która pozwoli działać na rzecz zdrowia psychicznego – podkreśla Piotr Wojtysiak, wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
Inwestycje w Łodzi i Bełchatowie mają zakończyć się w 2029 roku, projekt sieradzkiego szpitala będzie gotowy dwa lata wcześniej.