Przed nami koncert finałowy 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „DIALOGI”

NMW-1
fot. MOK w Ozorkowie

W niedzielę (15 października) odbędzie się Koncert finałowy 8. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej „DIALOGI"

Tym razem usłyszymy koncert zatytułowany „Niezapomniane melodie Wiednia" w wykonaniu śpiewaków: Jolanty Bobras /sopran/, Anny Kutkowskiej – Kass /sporan koloraturowy/, Emilii Klimczak /sopran/, Dariusza Pietrzykowskiego /tenor/ oraz instrumentalistów: Kamila Zawadzkiego /skrzypce/, Roberta Stefańskiego /klarnet/, Marcina Wernera /fortepian/. Koncert poprowadzi Krystyna Pietranek-Kulis .

Muzyka, związana z naddunajską stolicą, zwłaszcza ta przełomu wieków XIX i XX nieodmiennie nas porywa i zachwyca.

Jak to się stało, że Wiedeń wytworzył wokół siebie tak niepowtarzalną, niezwykłą aurę muzyczną?…Tajemnica tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i madziarskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i wiedeńskiej wytworności oraz trudnego do nazwania wiedeńskiego esprit. Jednak przede wszystkim wytłumaczenia tego zjawiska należy szukać w samej naturze Wiedeńczyków, którzy nigdy nie tracili kontaktu z muzyką. Nawet w czasach klęsk i pożogi nie lubili się zbyt długo smucić, zawsze oczekując od swoich twórców muzyki lekkiej i przyjemnej, ale w najlepszym artystycznym ujęciu.

Muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów, Węgrów, Francuzów, Niemców oraz kompozytorów innych nacji. Kompozytorzy meldowali się w Wiedniu, którego teatry stawały się z czasem ich domem a oni zdobywali uznanie i miłość publiczności tworząc „muzyczny klan" wypowiadający się w swojej sztuce w jednolitym wiedeńskim stylu.

Ośmielając się przypuszczać, że sympatie muzyczne naszej współczesnej publiczności nie odbiegają daleko od tych sprzed wieku, proponujemy koncert w wykonaniu znakomitych artystów scen muzycznych Łodzi i Warszawy, złożony z najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów – od upajających walców Johanna Straussa po pieśni, arie i duety twórców wesołego teatru muzycznego oraz wirtuozowskie miniatury skrzypcowe i klarnetowe.

Wydarzenie odbędzie się w Kościele pw. Św. Józefa w Ozorkowie. Początek o godzinie 18:30.

źródło: MOK w Ozorkowie