Powiatowe Centrum Przesiadkowe uroczyście otwarte i oddane do użytku. Z obiektu skorzystają nie tylko podróżni, ale i rolnicy!

Powiatowe Centrum Przesiadkowe uroczyście otwarte i oddane do użytku. Z obiektu skorzystają nie tylko podróżni, ale i rolnicy!
UM Piotrków Trybunalsk

Przez lata straszył i nie spełniał oczekiwań podróżnych - teraz to zdecydowanie odmieniona przestrzeń i spory komfort. Budowa drugiego etapu Powiatowego Centrum Przesiadkowego dobiegła końca. Otwarcie budynku po dawnym dworcu PKS odbyło się w poniedziałek, 12 lutego.

Drugi etap inwestycji obejmował kompleksowy remont budynku dworca, który nie tylko będzie pełnił funkcję poczekalni, lecz stanie się także centrum rolniczego handlu detalicznego. Wewnątrz budynku znajdują się poczekalnia oraz sanitariaty. Jest też miejsce pod usługi gastronomiczno-handlowe.

Na szczycie obiektu ma działać kawiarnia z mini tarasem widokowym. Rolnicy z ziemi piotrkowskiej będą mieli możliwość bezpośredniej sprzedaży swoich produktów, umożliwiając mieszkańcom zakup "swojskich" wędlin, kiełbas, miodów, serów i innych wyrobów.

Przypominamy, że budowa pierwszego etapu Powiatowego Centrum Przesiadkowego polegała na gruntownej przebudowie peronów dworca PKS. Inwestycja objęła wymianę ponad 4,5 tysiąca metrów kwadratowych nawierzchni. Ponadto ustawiono nowe wiaty przystankowe. Zanim wykonano prace na powierzchni, wymieniono wszelkie instalacje ukryte pod powierzchnią ziemi. Ustawiono też gazony z kwiatami oraz urządzono zieleń.

fot.: UM Piotrków Trybunalski 

Gospodarzami dzisiejszego wydarzenia były władze samorządu powiatowego Starosta Piotr Wojtysiak, Przewodniczący Rady Bernard Matyszewski, Wicestarosta Dariusz Magacz, Wiceprzewodniczący Rady Michał Szymański oraz Radni. Wśród gości, którym dziękujemy bardzo za przybycie, znaleźli się także m.in. I Wicewojewoda Łódzki Marek Mazur, samorządowcy reprezentujący struktury Miasta Piotrkowa Trybunalskiego - Prezydent Krzysztof Chojniak z Radnymi, kierownictwo Starostwa na czele z Sekretarzem Ireneuszem Czerwińskim, przedstawiciele powiatowych jednostek organizacyjnych, a także burmistrzowie i wójtowie z terenu Powiatu Piotrkowskiego. Nie mogło również zabraknąć reprezentantów generalnego wykonawcy inwestycji, głównego projektanta, przewoźników oraz mieszkańców, a także młodzieży szkolnej, której na zakończenie ferii zimowych staraliśmy się nieco osłodzić dzisiejszy dzień i uczynić go bardziej radosnym.

Całkowity koszt modernizacji budynku, zaprojektowanego przez Andrzeja Wierzbowskiego, wyniósł 5,1 mln zł. Inwestycja, której generalnym wykonawcą była firma EL - MOT Józef Znojek z Tuszyna, nie byłaby możliwa bez pozyskania przez Powiat środków zewnętrznych w kwocie 3,8 mln z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych (stanowiących aż 75% kosztów całkowitych) oraz wkładu z naszego budżetu w wysokości 1,3 mln zł. 

A dla tych, którzy mają nieco krótszą pamięcią przypominamy na archiwalnych zdjęciach Powiatu Piotrkowskiego, jak jeszcze kilkanaście miesięcy temu wyglądał budynek dworca PKS.