Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

"Podróże z klasą" w Samorządowej Szkole Podstawowej w Topoli Królewskiej

264_6721658d3f9b_20241031-072648_1
fot. UG Łęczyca

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka w Topoli Królewksiej otrzymała dofinansowanie z MEN w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą".

Uczniowie uczestniczyli w trzech wycieczkach. Łączna kwota dofinansowania z MEN wyniosła 90 649 złotych, a wkład własny - 11 349 złotych.

Wycieczka pięciodniowa do Wieliczki – Krakowa – Zakopanego zorganizowana w dniach 23-27.09 2024 r. dla 37 uczniów klas siódmych.

Dofinansowanie z MEN - 43717 zł

Wkład własny – 5246 zł

Relacja z wycieczki

Wrzesień to miesiąc, w którym uczniowie rozpoczynają naukę, ale dla siódmoklasistów to czas wielkiej przygody i dalekiej podróży. To właśnie oni uczestniczyli w przedsięwzięciu dofinansowanym z budżetu państwa i Ministra Edukacji Narodowej w wysokości 43717 zł. Celem „Podróży z klasą" było przede wszystkim uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania góralskich tradycji, kultury Żydów zamieszkujących krakowski Kazimierz, jak również poprzez obcowanie z dziełami sztuki w galeriach zakopiańskich, m.in. w Galerii Sztuki Władysława Hasiora czy wilii Okrza w Zakopanem. Poznawanie historii polskiej poprzez wizyty: w Katedrze na Wawelu, Zamku na Wawelu, Podziemnym Rynku w Krakowie, Kopalni Soli w Wieliczce. Poznanie walorów przyrodniczych Tatr podczas spaceru w Dolinie Kościeliskiej, wizyty w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Tatrzańskim, a przede wszystkim podziwianie piękna górskich szczytów z Gubałówki. Podróże to również świetna zabawa, integracja i ciekawie spędzony czas. Siódmoklasiści świetnie się bawili podczas wspólnego ogniska, dyskoteki czy wizyty w Termach Szaflary. Te pięć dni wspólnych przeżyć na długo pozostanie w pamięci, a może rozbudzi apetyt na więcej?!

Wycieczka trzydniowa w Góry Świętokrzyskie Chęciny – Bałtów – Krzemionki Opatowskie zorganizowana w dniach 2-4.10 2024r dla 48 uczniów klas trzecich

Dofinansowanie z MEN– 29797 zł.

Wkład własny – 6103zł

Relacja z wycieczki

Kolejna wycieczka w ramach przedsięwzięcia "Podróże z klasą". Tym razem uczniowie klas trzecich pojechali w Góry Świętokrzyskie.

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w ruinach Zamku Królewskiego w Chęcinach. Następnym punktem było Centrum Nauki Leonardo Da Vinci w Podzamczu. A na zakończenie dnia spacer w Rezerwacie Przyrody Nieożywionej w Kadzielni.

Drugiego dnia wycieczki trzecioklasiści przenieśli się do czasów prehistorycznych i na swojej drodze spotkali dinozaury. Tirex, diplodok, tyranozaur i inne prehistoryczne zwierzęta, które zamieszkują JuraPark w Bałtowie chętnie pozowały z nimi do zdjęć. To nie wszystko!
W bałtowskim ZOO -Safari tym razem żywe zwierzęta zaglądały do autobusu, w którym dzieci zwiedzały ZOO - Safari. Od sarenek, jeleni, żubrów i wielbłądów dzieliła ich tylko szyba. W mini-zoo niebieska ara rozmawiała z uczniami, a kózki, owieczki jadły smakołyki z ich rączek. Kolejna przygoda w Bałtowskim Kompleksie turystycznym to to spacer w Parku Miniatur. Kilkadziesiąt zamków z całej Polski, zebrane w jednym miejscu, a wśród nich ten
z diabłem Borutą - Zamek Królewski w Łęczycy. A na zakończenie wirtualna gra Adventure Planet.

Trzeci dzień wycieczki uczniowie rozpoczęli od wizyty w Zagnańsku. Właśnie tam rośnie jeden z najstarszych dębów w Polsce - dąb Bartek. Następnie pojechali do Muzeum Krzemienia Pasiastego - rezerwatu archeologicznego chroniącego zespół neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Trzecioklasiści dowiedzieli się, że krzemień jest krzemionkową skała osadową pochodzenia chemicznego lub biochemicznego, a ze względu na swoje właściwości już od starszej epoki kamienia był wykorzystywany do wytwarzania narzędzi i uzbrojenia.

Wycieczka dwudniowa do Wieliczki i Krakowa zorganizowana w dniach 26-27.09. 2024 r. dla 39 uczniów klas czwartych.

Dofinansowanie z MEN - 17135zł.

Relacja z wycieczki

Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Zamku w Ogrodzieńcu, który jest nie tylko największą warownią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ale także jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Następnie udali się do Kopalni Soli w Wieliczce, wpisanej na listę UNESCO jako jedno z najcenniejszych skarbów. Z przewodnikiem zstąpili kilkaset metrów pod ziemię, gdzie odkrywali fascynującą historię tej niezwykłej kopalni. Spacerując wśród misternie wykutych w soli komór, z zachwytem podziwiali Kaplicę św. Kingi, malownicze podziemne jeziora oraz unikatowe solne rzeźby. Ta podziemna trasa turystyczna pozostawiła w nich niezatarte wrażenie.

Drugiego dnia odwiedzili Kraków, jedno z najstarszych miast Polski. Swoją przygodę rozpoczęli od zwiedzania wystawy „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny", a następnie wspięli się na Kopiec Kościuszki, jeden z pięciu kopców poświęconych narodowemu bohaterowi. Z jego szczytu rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok na Kraków, niegdyś stolicę kraju. Podążając z przewodnikiem Drogą Królewską, najważniejszym szlakiem Krakowa, mieli okazję zgłębić fascynującą historię miasta oraz jego zabytków. Odwiedzili plac Jana Matejki, gdzie stoi słynny pomnik Wiktorii Grunwaldzkiej, a także podziwiali Barbakan, Bramę Floriańską, piękne przykłady średniowiecznej architektury obronnej. Przechodząc obok kościoła św. Piotra i Pawła, Jamy Michalika – pierwszej siedziby kabaretu, domu Jana Matejki, Sukiennic, wieży Ratuszowej oraz Bazyliki Mariackiej, z której usłyszeli hejnał, dotarli do Katedry Wawelskiej, a stamtąd do Zamku Królewskiego, gdzie pod okiem miłej pani przewodnik zwiedzili imponujące komnaty reprezentacyjne ze słynnymi arrasami.

Zmęczeni, ale przepełnieni niezapomnianymi wrażeniami, wyruszyli w drogę powrotną do domu. Ta wycieczka obfitowała w niezwykłe doświadczenia i pozostawiła piękne wspomnienia. Z pewnością uczniowie jeszcze nie raz odwiedzą Kraków, by zobaczyć jego nieodkryte zakątki.

źródło: UG Łęczyca