Opoczno: Niebezpieczne znalezisko podczas prac budowlanych

Opoczno: Niebezpieczne znalezisko podczas prac budowlanych
fot. KPP w Opocznie

20 sztuk granatów moździerzowych oraz 60 zapalników, odnalezionych zostało podczas prac związanych z przebudową drogi wojewódzkiej w Opocznie. Niewybuchy przeleżały w ziemi, w ciągu drogi wojewódzkiej ponad 80 lat i niestety wciąż stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia. Niewybuchy zostały zabezpieczone przez tomaszowskich saperów.

W środę, 24 maja 2023 roku opoczyńscy policjanci zostali powiadomieni przez pracowników firmy budowlanej, że podczas wykonywania prac przy przebudowie drogi wojewódzkiej przy ulicy Kolberga w Opocznie, obsługujący koparkę natrafił na kilkanaście sztuk niewybuchów. 

- Na miejsce został skierowany policjant z opoczyńskiej nieetatowej grupy rozpoznania minersko pirotechnicznego, który potwierdził, że odkopane przedmioty to granaty moździerzowe z czasów II wojny światowej. Dodatkowo, policjanci odnaleźli w wykopalisku ponad 60 zapalników do granatów - mówi asp. sztab. Barbara Stępień. - Niebezpieczny arsenał został zabezpieczony przez wezwanych na miejsce tomaszowskich saperów. Przypominamy, że w sytuacji znalezienia tego rodzaju przedmiotów, bezwzględnie należy powiadomić najbliższą jednostkę policji. Nigdy niewybuchów nie można na własną rękę przenosić, piłować czy co gorsza zabierać ze sobą do domu.