Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Odnowiono groby wojenne w Zduńskiej Woli

1-1
fot. UM Zduńska Wola

Na cmentarzu parafialnym przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli odnawiane zostały groby ofiar II wojny światowej. To mogiły żołnierzy września oraz ofiar cywilnych bombardowań miasta z 1939 roku. Prace można przeprowadzić dzięki dotacji wojewody łódzkiego.

Zakończyły się prace na cmentarzu przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli, gdzie odnowione zostały trzy mogiły z czasu II wojny światowej. Zduńska Wola na odnowienie grobów wojennych pozyskano 81 tys. zł. To dotacja przyzna przez wojewodę łódzkiego.

Dofinansowanie objęło mogiłę żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. Grób znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Łaskiej w Zduńskiej Woli. Wniosek miasta dotyczył naprawy płyty inskrypcyjnej mogiły oraz ogrodzenia. Spoczywają w niej strzelec Józef Kanyk, strzelec Mikołaj Newydowicz oraz strzelec Kazimierz Witek. Żołnierze polegli lub zmarli z ran po bitwie o Beleń – Strońsko – Zagórzyce rozgrywającej się w 4-5 września 1939 r.

Kolejna mogiła to miejsce pochówku ofiar bombardowania miasta we wrześniu 1939 r. Spoczywają w niej osoby, które zginęły 3 września 1939 roku: Łucja Stasiak, Franciszek Majchrzak, Józefa Ossowska, Bolesław Kłos i Zygmunt Kłos.

Odnowiony został także grób Antoniego Racza, kolejnej cywilnej ofiary niemieckich nalotów we wrześniu 1939 r. w Zduńskiej Woli. Prace polegały na postawieniu nowej mogiły wraz z wyłożeniem kostki.

W czasie kampanii wrześniowej Zduńska Wola była bombardowana przez dwa dni: 3 oraz 4 września 1939 roku. Niemieckie lotnictwo zbombardowało drogi i skrzyżowania prowadzące w kierunku linii polskiej obrony oraz tory kolejowe i okolice dworca PKP. W bombardowaniach składów pociągów zarówno wojskowych jak i cywilnych, zginęło wielu uciekinierów z Wielkopolski, znajdujących się w wagonach oraz w pobliżu dworca. Liczbę zabitych podczas bombardowań szacuje się na około 70 osób.

Źródło: UM Zduńska Wola