Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Obywatele Nepalu zatrzymani w Kutnie. Nie posiadali ważnych dokumentów

13-295433
fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi zatrzymali 9 obywateli Nepalu za brak dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce. Dodatkowo sześciu z nich przekroczyło polską granicę od strony Słowacji wbrew obowiązującym przepisom.

Do ujawnienia i zatrzymania dziewięciu Nepalczyków doszło we wtorek (3 września 2024 roku) na terenie Kutna w wyniku podjętej kontroli legalności pobytu. Mężczyźni legitymowali się swoimi oryginalnymi paszportami, ale nie posiadali ważnych wiz czy też innych tytułów pobytowych zezwalających im na legalny pobyt lub pracę w Polsce. Mieli za to nieważne chorwackie wizy krótkoterminowe oraz unieważnione i zastrzeżone w systemie (SIS) chorwackie karty pobytowe. 

- W rozmowie z funkcjonariuszami przyznali, że podróżują z Chorwacji, w której mieli pierwotnie podjąć zatrudnienie, jednak po krótkim pobycie zdecydowali się na przyjazd do Polski, gdzie rzekomo miała czekać na nich lepsza praca. Niestety dokumenty, w których byli posiadaniu, uprawniały ich jedynie do pobytu i pracy na terytorium Chorwacji, w Polsce zaś musieli mieć krajowe zezwolenia na pracę. Ponadto cudzoziemcy od końca lipca czyli od chwili przyjazdu do Polski, ani razu nie podjęli próby legalizacji swojego pobytu w Polsce - czytamy w komunikacie Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.  - Wobec całej dziewiątki wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu, które w siedmiu przypadkach zakończyły się wydaniem stosownych decyzji, w dwóch natomiast postępowania są w toku. W stosunku do sześciu Nepalczyków, którzy nielegalnie znaleźli się w naszym kraju, zastosowano pouczenie na podstawie art. 41 kodeksu wykroczeń jako środka oddziaływania wychowawczego za to, że wbrew przepisom przekroczyli granicę RP tj. art. 49a § 1 kodeksu wykroczeń.

Od początku tego roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Łodzi przeprowadzili 500 kontroli legalności pobytu, których efektem było zatrzymanie blisko 250 cudzoziemców łamiących przepisy pobytowe w Polsce.