Nowi żołnierze zasilą szeregi 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej

b2ap3_thumbnail_tiq3PVGp0l8TU_20200713-124840_1
fot. archiwum 9ŁBOT

13 lipca 2024 roku odbędzie się Uroczysta Przysięga Wojskowa na Placu Stu Straconych w Zgierzu o godz. 11:00 dla nowych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ponad 50 nowych żołnierzy złoży przysięgę na sztandar. Obecnie szkolą się w ramach programu „Wakacje z WOT" na terenie 93 Batalionu Lekkiej Piechoty w Łasku.

Podczas szesnastodniowego szkolenia, żołnierze zdobywają wiedzę z zasad zachowania się na polu walki, taktyki, obsługi broni, strzelectwa, udzielania pierwszej pomocy, łączności, czy topografii. Aby przystąpić do przysięgi uczestnicy szkolenia muszą zaliczyć pętlę taktyczną, która jest egzaminem sprawdzającym ich umiejętności na polu walki.

Nowymi żołnierzami zostaną uczniowie, nauczyciele, prawnicy, informatycy. Najmłodszy z ochotników ma 18 lat, podczas gdy najstarszy członek grupy 57.

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej to jednostka, która od lat stoi na straży bezpieczeństwa Łodzi i regionu. Działa w trosce o mieszkańców i wspiera instytucje państwowe w sytuacjach kryzysowych zapewniając wsparcie w różnych dziedzinach od pomocy medycznej po działania obronne.