Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Nowe stacje meteo do walki z suszą powstały w Łódzkiem

mat.-Gora-sw.-Magorzaty-_20241210-153038_1

Rasy, Juków, Góra Św. Małgorzaty, Bąków Górny, Wardzyn, Ostrów, Kiełczygłówek, Podolin, Proszenie, Góra Bałdrzychowska, Szczuki, Borysławice – te 12 miejscowości w różnych częściach województwa łódzkiego łączy… pogoda. W każdej z nich będzie nowoczesna stacja meteorologiczna, która pomoże rolnikom walczyć z suszą rolniczą. 

Aktualną pogodę sprawdzają już mieszkańcy gminy Łanięta. Tam stacja meteorologiczna stanęła w miejscowości Juków. Stacja mierzy i monitoruje temperaturę oraz wilgotność powietrza i przy gruncie, opady i ich intensywność, kierunek i siłę wiatru, a także nasłonecznienie i zwilżenie liści, co jest szczególnie ważne dla sadowników i ogrodników, żeby wiedzieli kiedy rozpocząć stosowanie środków ochrony roślin. Podobna stacja pomoże rolnikom w gminie Moszczenica. Stanęła w miejscowości Podolin, a wszystkie zebrane przez nią parametry pogodowe będą przekazywane do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

W całym województwie będzie 12 nowych stacji – także w gminach Góra Świętej Małgorzaty, Drużbice, Zduny, Brójce, Kiełczygłów, Opoczno, Wolbórz, Poddębice, Biała Rawska i Błaszki. Urządzenia to bardzo ważne narzędzie do walki z suszą, która dokucza m.in. rolnikom z gminy Góra Świętej Małgorzaty. 

Nasi rolnicy, których dotykały skutki szuszy, skarżyli się, że dotąd nie mogli udowodnić, że u nas nie padało, podczas, gdy w tym samym czasie były opady w sąsiednich miejscowościach – mówi Renata Gorąca z UG w Górze Św. Małgorzaty. 

Ten sam problem mieli rolnicy z gm. Zduny, gdzie stacja stanęła w miejscowości Bąków Górny czy z gm. Błaszki, gdzie pomiary będą prowadzone w miejscowości Borysławice. 

– Stacja, która do tej pory monitorowała pogodę, jest od nas daleko, więc nie zawsze te pomiary były zgodne z rzeczywistością i wiarygodne – mówi Paulina Binek z UG w Błaszkach. 

Mieszkańcy wszystkich gmin, w których stanęły stacje, mogą monitorować pogodę za pomocą specjalnych aplikacji. Każdy z samorządów na realizację zadania dostał z budżetu województwa do 100 tys. złotych, co pozwoliło na pełne pokrycie kosztów inwestycji.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi