Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Noc Perseidów 2024: Piotrkowska Mediateka zaprasza na wspólne oglądanie spadających gwiazd!

b2ap3_thumbnail_meteor-6638096_1280
fot. ilustracyjne/ Pixabay

Już 10 sierpnia, po raz drugi piotrkowianie będą mieli okazję do wspólnej obserwacji nieba przez teleskopy z okazji Nocy Perseidów. To wyjątkowe wydarzenie, znane również jako "noc spadających gwiazd", pozwala na podziwianie największej aktywności spektakularnych i regularnych rojów meteorów.

Wydarzenie poprowadzi Ambasador Edukacji Kosmicznej ESERO Polska, który zapewni uczestnikom profesjonalne wsparcie oraz fascynujące opowieści na temat obserwowanych zjawisk. Jak zaznaczają organizatorzy - to niepowtarzalna okazja, aby zgłębić tajemnice wszechświata i cieszyć się pięknem nocnego nieba w towarzystwie innych entuzjastów astronomii.

Noc Perseidów 2024 odbędzie się 10 sierpnia o godzinie 20:00 na placu przy Mediatece 800-lecia.

Perseidy, czym są?

W ciągu 4 miliardów lat historii Układu Słonecznego przestrzeń między planetami została oczyszczona z pierwotnego materiału planetarnego, dlatego, na szczęście, obserwujemy niewiele zderzeń planetoid z planetami. Jednak w przestrzeni kosmicznej są obiekty, które regularnie uzupełniają materiał skalny w przestrzeni międzyplanetarnej. Tymi obiektami są komety.

- Kiedy obiekt tego typu zbliży się na niewielką odległość od naszej Gwiazdy, ciepło i promieniowanie słoneczne odparowuje lód z powierzchni komety, tworząc świecący warkocz jonowy na niebie. Uwalnia ono również cząsteczki pyłu uwięzione w lodzie, generując drugi warkocz pyłowy, odbijający światło słoneczne. Uwolnione w nim cząstki pyłu pozostają rozsiane wzdłuż trajektorii komety. Jeśli orbita komety przecina ziemską, nasza planeta będzie napotykać cząstki w tym samym czasie każdego roku. I to właśnie te pozostałości są źródłem deszczu meteorów - wyjaśniają specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Perseidy, a więc deszcz meteorów spadający z punktu w gwiazdozbiorze Perseusza, związane są z kometą 109p/Swift-Tuttle, która okrąża Słońce mniej więcej co 133 lata.