Blisko 40 tys. zł dla konstantynowskiej biblioteki. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

CYMERA_20200804_130101

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim jedyną biblioteką z naszego województwa, która pozyskała dofinansowanie w ramach rządowego programu „Koalicje dla Niepodległej".

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim otrzyma 37 660 zł dofinansowania (100% wartości projektu) w ramach rządowego programu „Koalicje dla Niepodległej". Konstantynowska Biblioteka jest wnioskodawcą wiodącym projektu, który będzie realizowany przy współpracy koalicjantów: Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim i Konstantynowskiego Centrum pomocy Rodzinie. Po raz pierwszy te konstantynowskie jednostki reprezentowane przez dyrektorów (na zd. od lewej): Monikę Łakomską (KCPR), Annę Walczak (MBP), Lenę Podsiadłą (MOK) zawarły porozumienie o współpracy, aby wspólnie ubiegać się o pozyskanie środków.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało na swojej stronie internetowej informację, że dotację otrzyma 157 podmiotów. Dofinansowanie dla każdego z nich mogło wynosić od 10 do 40 tysięcy złotych. Projekt konstantynowskiej Biblioteki znalazł się na 37 miejscu na ogólnopolskiej liście wszystkich wniosków, które uzyskają wsparcie finansowe. Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzki jest jedyną biblioteką z naszego województwa, która pozyskała wsparcie w ramach dotacji „Koalicje dla Niepodległej".

Anna Walczak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Konstantynowie Łódzkim informuje o działaniach w ramach projektu:

— „Konstantynów Łódzki dla Niepodległej #wiktoria 1920" to kompleksowy projekt mający za zadanie przybliżyć historię Bitwy Warszawskiej 1920 roku zarówno w formie działań online, jak i prowadzonych bezpośrednio z zachowaniem reżimu sanitarnego. Na całość złożą się cykle prezentacji, wykładów i zajęć artystycznych online, quizów internetowych, a także spotkań rekonstrukcyjnych. W ogrodzie Miejskiego Ośrodka Kultury w Konstantynowie Łódzkim powstanie mural artystyczny, wykonany przez twórcę, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych. Wspólnie z panią dyrektor Leną Podsiadłą chcemy, by w kolejnych sezonach letnich ogród MOKu był miejscem spotkań kulturalnych, podczas których mieszkańcy będą utrwalać hasła: #wiktoria1920, #Niepodległa. W ramach działania zaplanowane jest spotkanie z utalentowanymi plastycznie uczniami z trzech szkół podstawowych, podczas których twórca muralu przybliży technikę swojej pracy i opowie o zasadach kompozycji takiego dzieła. Uczniowie będą mogli wykorzystać tę wiedzę tworząc własne prace wykonując je pod okiem artysty na terenie ogrodu Miejskiego Ośrodka Kultury w naszym mieście. Zaprosimy również zaprzyjaźnionych, młodych konstantynowian (uczniów szkół średnich), którzy będą czytać online fragmenty książek (z zasobów naszej MBP) o bohaterach i wydarzeniach bitwy 1920 roku. Dla dzieci, które korzystają ze wsparcia Konstantynowskiego Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowane zostaną wyjazdy na warsztaty w Sulejówku i w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W ramach projektu, razem z panią dyrektor KCPR Moniką Łakomską, zaplanowałyśmy zaproszenie grupy rekonstrukcyjnej do tej placówki. Celem spotkania jest przybliżenie najmłodszym, w sposób kompletny i dostępny, wydarzeń roku 1920. Niewątpliwą atrakcją dla uczestników warsztatów będzie charakteryzacja i stylizacja na lata 20 minionego wieku. O wszystkich działaniach projektowych będziemy informować na naszej stronie internetowej dotyczącej projektu, która powstanie w ramach jednego z działań.

źródło: MBP w Konstantynowie Łódzkim