Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Narodowe Święto Niepodległości – co się działo w Łęczycy w 1918 roku?

flaga-Polski

W poniedziałek 11 listopada obchodzić będziemy Narodowe Święto Niepodległości. Z tego okazji odbędą się uroczystości na Placu Tadeusza Kościuszki, które zostaną poprzedzone programem artystycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 i Mszą Świętą w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła o godzinie 11:40. Biorąc udział w uroczystościach warto poszerzyć swoją wiedzę o wydarzeniach, które rozegrały się 106 lat temu w naszym mieście.

11 listopada w Łęczycy i okolicach

Z racji coraz częstszych wieści z frontu, informujących o kolejnych klęskach Niemiec, Konspiracyjny Komitet Obywatelski w Łęczycy utworzył Straż Bezpieczeństwa Publicznego. Gdy w południe 11 listopada spłynęły wieści z Warszawy, natychmiast przystąpiono do rozbrajania okupanta. Przed wieczorem Łęczyca była wolna.

Działacze Komitetu Obywatelskiego przejęli niemiecki budynek urzędu powiatowego, a władzę formalnie przejął W. Boetticher senior z Pełczysk, uczestnik powstania styczniowego. Na Burmistrza Łęczycy wyznaczono S. Popielawskiego.

Jak podaje w swoim opracowaniu Tomasz Kucharczyk, po rozbrojeniu Niemców, na ulicach miasta zapanował ogromny entuzjazm wśród polskiej ludności.

Ludzie padali sobie w objęcia i całą noc wiwatowali pod magistratem. Nie obyło się również bez pogróżek i złorzeczeń pod adresem Niemców, jednakże na polecenie Wacława Szymanowskiego takie wystąpienia były grzecznie, ale stanowczo likwidowane w zarodku.

W celu upamiętnienia odzyskania niepodległości na cokole Figury Matki Boskiej wmurowano na początku lat 20-tych tablicę pamiątkową.

Przedstawiono na niej orła białego na czerwonym polu, rozrywającego kajdany oraz umieszczono napis: „Na pamiątkę rozbrojenia Niemców w dniu 11 listopada 1918 r. przez Straż Bezpieczeństwa Publicznego„.

Figura Matki Boskiej stała się miejscem, przy którym odbywają się uroczystości państwowe. Przy niej też będą składane kwiaty podczas najbliższych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

źródło: UM Łęczyca