Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

„Najbardziej EKO jest lokalnie” w najbliższą niedzielę

452079557_934232518508880_379361730183364252_n
fot. Miejskie Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli

O tym, że „Najbardziej EKO jest lokalnie" będą mogli się przekonać zduńskowolanie podczas pikniku zaplanowanego na niedzielę, 11 sierpnia. Zacznie się o godz. 15 przy Ratuszu na placu Wolności w Zduńskiej Woli.

Piknik Ekologiczny „Najbardziej EKO jest lokalnie" odbędzie się na terenie zielonym na placu Wolności, wokół Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Atrakcje trwać będą w niedzielę, 11 sierpnia, od godz. 15 do godz. 19. Dla mieszkańców przygotowane będą warsztaty, pokazy i stoiska.

W Edustrefie InPost Greencity, odbywać się będą warsztaty, wystawa interaktywna, strefa spotkań z eko-edukatorami, strefa warsztatów gier i zabawy w duchu eko. Tematem przewodnim będzie bioróżnorodność i zieleń w mieście.

Warsztaty rozpoczynać się będą od godz. 15. Na początek „Miejska dżungla" – uczestnicy będą tworzyli kolaże i maski dzikich zwierząt, zamieszkujących miejską przestrzeń. Od godz. 16.20 warsztaty „Bioróżnorodność w mieście", gdzie będą ozdabiane bawełniane torby lub amulety z elementów natury. Od godz. 17.40 natomiast warsztaty „Zioła w przestrzeni miejskiej", na których uczestnicy dowiedzą się jakie gatunki roślin można uprawiać na balkonach, tarasach w doniczkach. Tutaj skosztują pysznych lemoniad i stworzą kule do kąpieli.

Będzie także strefa interaktywna, gdzie będą przygotowane łamigłówkami dla dzieci w różnym wieku, m.in.: zobacz i policz linie papilarne drzewa, pokonaj w jak najszybszym czasie miejski labirynt rowerem oraz samochodem, pomóż miejskim sąsiadom w znalezieniu swoich atrybutów;

W Strefie Park Praw Natury przygotowane będą stanowiska i urządzenia wykorzystujące różne zjawiska z różnych dziedzin nauki , pokazujące cuda praw natury. Elementy parku: twarzą w twarz, memory, koło optyczne, Einstein 3 D.

Na miejscu będą obecni tłumacze języka migowego, a także edukatorzy mówiący po polsku, angielsku i ukraińsku. Dla niewidomych będzie przygotowana komunikacja za pomocą kodów NFC oraz audiodeskrypcja oraz elementy strefy oznaczone drukiem wypukłym. Dla seniorów będą przygotowane krzesła z oparciami.

Miejski Dom Kultury zorganizuje sponsorowane przez firmę Borg Automotive warsztaty eko-edukacyjne: warsztaty o warstwach gleby w godz. 15 – 16. Oprócz poznania warstw gleby, badane będą właściwości sorpcyjne piasku i gleby. Na zajęciach wykonany zostanie również deser przedstawiający warstwy gleby, który będzie można zjeść. Warsztat będzie zorganizowany przez Centrum Edukacyjne Atom.

Warsztaty malowania na szkle artystycznym w godz. 17 – 18. Tematem przewodnim będą owady. Warsztat będzie zorganizowany przez Pracownię Szkła Artystycznego „Grala" Natalia Grala – Korzeniowska.

Warsztaty stolarskie w godz. 15 – 19. Dzieci pod opieką instruktora stworzą zabawki z drewna. Nauczą się używać pełnowymiarowych narzędzi stolarskich: piły, wiertarki, młotka. Uczestnicy warsztatów nie muszą mieć żadnych wcześniejszych doświadczeń w pracy z drewnem ani wyjątkowo rozwiniętych zdolności manualnych. Warsztat będzie zorganizowany przez Pracownię „Dzikie dzieci" i poprowadzi go Anna Bera. To absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz technik snycerzem, a także członkini stowarzyszenia współczesnych polskich rzemieślników „Nów. Nowe Rzemiosło". Jest wykładowczynią warszawskiej School of Form SWPS oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zajęcia muzyczne – nauka gry na bębnach od godz. 16 do godz. 18. Uczestnicy nauczą się wydobywać dźwięki, będą wspólnie budować rytm, wchodząc w rytmiczne dialogi. Zajęcia poprowadzi bębniarz z muzycznej rodziny Krzysztof Wawrzyniak. Perkusjonalista, perkusista, muzyk sesyjny, wielbiciel transowych rytmów i świadomego grania, z serca, w harmonii z innymi dźwiękami. Instruktor gry na bębnach, od 12 lat prowadzący Krainę Bębnów. Perkusista na stałe w zespołach The Fancy Note, Bunch of Chairs Orchestra, współpracuje okazjonalnie z Druides, Reagguy.

W godz. 18 – 19 będzie działał punkt wymiany roślin. Można przynieść roślinki, szczepki, albo tak duże rośliny, że nie mieszczą się w mieszkaniu, nawet roślinne akcesoria, ale nie doniczki produkcyjne. Kwiaty można oddać, wymienić i zabrać dla siebie, można też przyjść z pustymi rękami.

Organizatorem pikniku jest Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli, a sponsorem i współorganizatorem Borg Automotive. Ponadto partnerzy pikniku to InPost Green City, Zduńskie Centrum Opału, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Urząd Miasta Zduńska Wola.

Źródło: UM Zduńska Wola