Młodzi kierowcy pod lupą policji! Spotkanie w auli "Energetyka"

policja_bechatow
KPP Bełchatow

Bełchatowscy i łódzcy policjanci spotkali się z uczniami ZSP nr 1. W auli "Energetyka" rozmawiano o bezpieczeństwie młodych kierowców oraz... o pracy w policji. Mundurowi zachęcali tegorocznych maturzystów do wstąpienia w szeregi "niebieskiej formacji".

Pierwsza część spotkania dotyczyła bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Młodzi kierowcy, to grupa, która najczęściej podejmuje wysokie ryzyko związane z niebezpiecznymi zachowaniami na drodze. 

- Policyjne statystyki wskazują, że to właśnie oni są częściej niż inni sprawcami, ale też ofiarami zdarzeń drogowych, częściej też popełniają wykroczenia na drogach. Niejednokrotnie wynika to z nadmiernej ufności we własne umiejętności, czy chęci popisania się przed rówieśnikami. Brawura, brak ostrożności, jazda z nadmierną prędkością, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, kierowanie pod wpływem alkoholu lub po użyciu środków odurzających powiązane z nieumiejętnością przewidywania zagrożeń często kończą się tragedią na drogach - mówi Iwona Kaszewska z KPP Bełchatów.

Miedzy innymi o tych problemach dyskutowano wczoraj z młodzieżą w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Bełchatowie. Policjanci z wydziału ruchu drogowego wyjaśnili uczestnikom spotkania na czym polegają zmiany obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

- Policjanci mają świadomość, że znajomość przepisów prawa o ruchu drogowym, połączona ze zdrowym rozsądkiem młodego kierowcy oraz właściwe zachowanie na drodze to elementy przesądzające o bezpieczeństwie na polskich drogach. Mundurowi angażując się w takie spotkania profilaktyczne z młodzieżą dążą do wykształcenia w dłuższej perspektywie dobrze wyedukowanych i świadomych uczestników ruchu drogowego - dodaje Kaszewska.

Druga część spotkania to działania doborowe ukierunkowane na poszukiwanie kandydatów do służby w policji. Mottem przewodnim prelekcji doborowej było „ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS". Policjanci podkreślali, że pomoc osobom potrzebującym, pokrzywdzonym to główne przesłanie policyjnej służby. Młodzi ludzie dowiedzieli się, kto może pełnić służbę w policji, jak wygląda proces rekrutacji, a także o możliwościach rozwoju zawodowego oraz poszerzaniu swoich umiejętności i realizacji pasji w formacji.