Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Mieszkania zakładowe przekształcone w lokale komunalne - Gmina Miasto Zgierz pionierem w przejmowaniu mieszkań z korzyścią dla lokatorów

2024-11-28_blok-lakowa-4a
fot. UM Zgierz

W naszym mieście zakończono proces zakupu, aż 14 z 19 lokali mieszkalnych, które dawniej pełniły funkcję mieszkań zakładowych. Przejęte nieruchomości, zlokalizowane w budynkach przy ul. Łąkowej 4a zostały włączone do miejskiego zasobu komunalnego, co zapewni większą stabilność lokatorom oraz usprawni zarządzanie tymi budynkami.

Skąd pozyskano środki na inwestycję?

Całkowita wartość przejętych nieruchomości wyniosła blisko 3,9 miliona złotych. Zakup był możliwy dzięki finansowemu wsparciu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, który pokrył aż 95% kosztów. Miasto Zgierz pokryło pozostałe 5%, czyli około 192,5 tysiące złotych, oraz dodatkowe koszty związane z przygotowaniem transakcji, takie jak opłaty notarialne i sądowe.

To wielka pomoc dla gmin, które dotąd niewiele mogły zrobić dla lokatorów, płacących horrendalnie wysokie czynsze.

Zgierz pionierem w zakupie mieszkań z korzyścią dla lokatorów.

Na ten moment Zgierz jest jedynym miastem w Polsce, które w tak skuteczny sposób wsparło swoich mieszkańców. Działania podjęte w naszym mieście stanowią pionierski przykład, udowadniając, że odważne rozwiązania mogą przynosić wymierne efekty

-​ Cieszę się, że Zgierz kolejny raz pokazuje, jak skutecznie można wykorzystać dostępne środki i działać z korzyścią dla mieszkańców. Byli pracownicy ZPB Boruta i ich rodziny, którzy przez lata walczyli o tę zmianę - teraz mogą spać spokojniej. Niestety, nie udało się porozumieć ze wszystkim obecnymi właścicielami lokali zakładowych przy ulicy Łąkowej i Kolejowej, na skutek czego pozostaną one nadal w rękach prywatnych. - powiedział po podpisaniu aktu notarialnego Przemysław Staniszewski, Prezydent Miasta Zgierza.

Dlaczego to działanie było konieczne?

Mieszkania należały do fabryki barwników "Boruta". Następnie były wykupywane przez prywatnych inwestorów, bo gminy nie było wtedy na to stać. Zgodnie z ustawą z 1993 r. bloki z ponad dwustu mieszkaniami zakładowymi trafiły do prywatnej spółki z dnia na dzień, razem z mieszkańcami.Lokatorzy zmuszeni zostali do płacenia bardzo wysokich czynszów. ​Większość lokatorów to emeryci albo potomkowie dawnych pracowników "Boruty", ludzie niezbyt zamożni. Niektórzy stali też wobec zagrożenia eksmisją.

Dzięki przejęciu tych nieruchomości przez miasto lokatorzy zyskali stabilność prawną i pewność, że ich mieszkania są zarządzane z uwzględnieniem interesu społecznego.

Z korzyścią dla miasta i mieszkańców

Zakup, aż 14 lokali to kolejny krok w rozwoju zasobu komunalnego Zgierza. Dzięki przejęciu mieszkań miasto nie tylko wspiera lokatorów, ale także zwiększa swoje możliwości w zakresie zarządzania nieruchomościami. Co ważne z naszych informacji wynika, że Gmina Miasto Zgierz jest pierwszą gminą w Polsce, która finalizuje nabycie lokali pozakładowych na mocy obowiązujących obecnie przepisów (z współudziałem środków zewnętrznych).

źródło: UM Zgierz