Siła przyzwyczajenia czy jednorazowy wybryk? Niezależnie od tego co kierowało mężczyzną, który postanowił pozbyć się w swoich odpadów w nielegalny sposób, to wpadł na gorącym uczynku! Władze gminy Kluki dały śmieciarzowi 24 godziny na uprzątnięcie bałaganu, którego narobił i przypominają, że kamery monitoringu na PSZOK-u już działają i jak pokazuje ten przypadek doskonale spełniają swój cel!
Pan który pozostawił śmieci pod Gminnym Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych chyba nie oczekiwał takiej sławy, ale cóż... stało się! Mógł swój błąd naprawić.
- Szanowny Panie, jako że jest Pan pierwszy to z dobrego serca damy Panu szansę uniknięcia kary finansowej. Ma Pan 24 godziny, czyli do jutra tj. 09.08.2024 r. do godz. 08:07:00 na uprzątnięcie podrzuconych przez Pana śmieci. Mamy wystarczające dane, które wykorzystamy w zgłoszeniu sprawy na Policję w przypadku, gdy nie potraktuje Pan naszego apelu poważnie- zaapelowali gminni urzędnicy na Facebooku.
Finalnie sprawa do mundurowych trafi, bo w piątkowy poranek, śmieci tak jak były podrzucone tak zostały w nienaruszonym stanie.
- Dziś o 13.00 kieruję się na komendę, by założyć odpowiednie zawiadomienie. Teraz kara będzie zdecydowanie dotkliwsza, ale nie będziemy mieli skrupułów, by karać tych, którzy robią w naszym otoczeniu bałagan. PSZOK naprawdę funkcjonuje w na tyle dużej ilości dni, że śmieci można pozbyć się bez problemów i w sposób legalny - powiedział nam w piątkowy poranek wójt Grzegorz Gryczka.
Z PSZOK-u mogą bezpłatnie korzystać właściciele posesji znajdujących się na terenie gminy objęci systemem gospodarki odpadami komunalnymi. Z punktu można korzystać w każdą środę, czwartek i piątek, w godzinach od 12.00 do 18.00 oraz w każdy czwarty wtorek miesiąca od 10.00 do 16.00. Wszelkiego rodzaju odpady można też oddać w pierwszą, drugą i trzecią sobotę miesiąca w godzinach od 9.00 do 15.00.
Na początku artykułu nie przypadkowo napisaliśmy o sile przyzwyczajenia. Przez wiele lat bowiem, od początku istnienia kluckiego PSZOKu, obiekt straszył swoim wyglądem - sterty walających się śmieci pod płotem, bramą i na przyległym placu były zmorą. Mieszkańcy, którzy przyjeżdżając ze swoimi odpadami zastawali zamknietą bramę nie mieli bowiem żadnych skrupułów, by śmieci pozostawić porzucone. Nowe władze gminy wytoczyły przeciwko temu procederowi działa, a uściślając obiektywy kamer monitoringu. Takowy właśnie w środę, 7 sierpnia został oficjalnie oddany do użytku. Wcześniej, już w połowie lipca teren wokół PSZOK-u gruntownie uprzątnięto, naprawiono ubytki w płocie i jak sami urzędnicy podkreślają miejsce to wreszcie straciło "status wysypiska".
"Bohater" tego artykułu i pierwszego nagrania ewidentnie o tym nie wiedział, i wszystko wskazuje na to, że zadziałał być może swoim starym sposobem. Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że ów śmieciarz to nie mieszkaniec gminy, a letnik, który ma tutaj posesję korzystając z niej okazjonalnie. Nie jest więc wykluczone, że nie ma odpowiedniej umowy na wywóz odpadów, stąd właśnie zdecydował się na TAKI sposób, by pozbyć się tego co uzbierał. Niezależnie od okoliczności i pobudek jakimi się kierował teraz będzie miał więcej problemów niż przepełniony kosz.
Dalsza część artykułu poniżej postu
Na przyszłość i dla lokalnej społeczności prezentujemy zasady korzystania z PSZOK-u w gminie Kluki:
1. Właścicielem i prowadzącym PSZOK jest Gmina Kluki; przyjęcia odpadów dokonuje upoważniony do tego pracownik Urzędu Gminy Kluki.
2. PSZOK jest monitorowany 24 godziny na dobę przez wszystkie dni tygodnia!
3. Godziny otwarcia PSZOK:- środa, czwartek, piątek, w godz. 12.00-18.00- IV wtorek miesiąca w godz. 10.00-16.00- I, II, III sobota miesiąca w godz. 9.00-15.00(z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy).
4. Odpady do PSZOK przyjmuje się w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dlatego upoważnionymi do korzystania z PSZOK są wyłącznie właściciele posesji znajdujących się na terenie gm. Kluki objęci systemem gospodarki odpadami komunalnymi
5. W PSZOK nie będą przyjmowane odpady wytworzone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową, w tym budowlaną.
6. Do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszkańcy mogą dostarczać odpady takie jak.:
✓ papier,✓ metale,✓ tworzywa sztuczne,✓ opakowaniowe wielomateriałowe,✓ szkło,✓ zużyte opony (do rozmiaru 1250x400 mm),✓ bioodpady,✓ przeterminowane leki,✓ chemikalia,✓ odpady medyczne powstałe w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (w szczególności igły i strzykawki), umieszczone ze względu na wymogi sanitarne oraz względy bezpieczeństwa w specjalnych, jednorazowych pojemnikach, odpornych na przekłucia, zabezpieczających przed urazem,✓zużyte baterie i akumulatory, ✓zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,✓meble i inne odpady wielkogabarytowe,✓ odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych pochodzące z drobnych remontów i innych robót budowlanych, wykonywanych we własnym zakresie,✓ odpady tekstyliów i odzieży,✓ odpady komunalne nie wymienione w innych podgrupach np. popiół,✓ świetlówki,✓ opakowania po środkach ochrony roślin, nawozach i aerozolach, ✓ odpady komunalne nie wymienione w innych podgrupach np. popiół.
7. Dostarczający odpady ma obowiązek samodzielnego ich umieszczenia w odpowiednio oznaczonym miejscu wskazanym przez obsługującego. Odpady w PSZOK gromadzone są selektywnie w specjalnie do tego celu przeznaczonych odpowiednio oznakowanych kontenerach i pojemnikach, bądź w wyznaczonych miejscach, w sposób bezpieczny dla zdrowia, ludzi i środowiska.
8. Surowo zabronione jest pozostawianie odpadów na placu wokół PSZOK poza jego godz. otwarcia
Foto: UG w Klukach