Ta impreza już grubo od ponad dwóch dekad wpisała się w kalendarz patriotycznych wydarzeń w regionie. W minioną niedzielę, 16 lutego blisko 500 osób wzięło udział w XXV Regionalnym Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 roku.
Ta historyczna inicjatywa jest żywa w lokalnej społeczności od ćwierć wieku i od samego początku ma jeden cel - propagowanie wiedzy o powstaniu 1863 roku i kształtowanie patriotycznych postaw.
Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy: 10-kilometrową z Bełchatowa przez Grocholice i Oleśnik do Kurnosa oraz 14-kilometrową z Parzna przez Kluki i Kaszewice do Kurnosa Drugiego. To ta druga z wymienionych tras jest głównym punktem Marszu niezmiennym od początku inicjatywy. W toku lat powstała idea, by zorganizować krótszą alternatywę.
Uroczystości w Parznie rozpoczęły się od mszy świętej i złożenia wiązanek kwiatów w krypcie Sługi Bożej Wandy Malczewskiej, która zresztą patronuje Marszowi. Później setki osób ruszyły w trasę prowadzącą przez gminę Kluki. Na uczestników czekał gorący posiłek w Grobli, a później słodki poczęstunek w Kaszewicach - w obu przypadkach grupy nakarmiły gospodynie i gospodarze w KGW w gminie Kluki. Głównym punktem na trasie było oddanie hołdu na powstańczym grobem na cmentarzu w Kaszewicach. Delegacje samorządowców, stowarzyszeń i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów, oddano też salwę honorową. Później około 300- osobowa grupa kierowała się do mety zlokalizowanej w Kurnosie Drugim, tam też dotarła "bełchatowska" część Marszu.
W Kurnosie Drugim miał też miejsce ostatni, tradycyjny punkt Marszu - wręczenie brązowych, srebrnych i złotych odznak dla uczestników. Na najbardziej zaszczytne wyróżnienie - złote - mogli liczyć ci, którzy przemaszerowali już co najmniej dziesiąty raz. Brąz przypadał w udziale uczestnikom trzech Marszy, a odpowiednio srebro - pięciu.
Warto dodać, że organizatorzy i uczestnicy zadbali o to, by wydarzenie miało wyjątkowy charakter, między innymi w wyborze strojów z epoki. Grupa rekonstrukcyjna przygotowała także na trasie Marszu niespodziankę - pokaz potyczki zbrojnej między powstańcami, a żołnierzami Imperium Rosyjskiego.
Organizatorem Marszu jest Regionalne Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne "ERSKA".