Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Letnie podróże z Ratuszem jeszcze w lipcu i sierpniu

450178313_928515192413946_7607439544381792828_n
fot. UM Zduńska Wola

Na letnie szlaki z Ratuszem mogą wybrać się dzieci jeszcze w końcówce lipca i w sierpniu. Zapisy na wycieczki przyjmuje Miejskie Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Oto jak wygląda plan na drugi miesiąc wakacji.

„Z Ratuszem letnie podróże" to propozycja wakacyjnych wycieczek w wyjątkowe miejsca, przygotowana na wakacje dla dzieci od 7 do 13 lat. Zwiedzimy województwo łódzkie wzdłuż i wszerz. Odkryjemy najciekawsze i najdalsze zakątki – zachęca Miejskie Dom Kultury Ratusz, który jest organizatorem wypoczynku.

Zapisy na strefie zajęć pod adresem http://www.strefazajec.pl

Dokumenty do pobrania dostępne na naszej stronie: www.mdk-zdunskawola.pl

Wycieczki odbywać się będą do 9 sierpnia. Zaplanowano między innymi wyjazd do Nieborowa, Oporowa, Kłodawy, a także do gospodarstw agroturystycznych. Oto jak wyglądać będą poszczególne wycieczki.

Termin 29 lipca: ZAŁĘCZAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Termin 31 lipca: MIKROKOSMOS

  • Wspinaczka na Górę św. Genowefy (nie musi być obuwie trekkingowe) na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać możemy przepiękną panoramę doliny Warty. Swoim wyglądem przypomina ludzką czaszkę. Legenda głosi, że skała ta o północy jest miejscem sabatów czarownic.
    • Żabi staw i słuchanie chóralnego odgłosu płazów
    • Przejazd do kamieniołomu w Lisowicach – szukanie skamieniałości.
    • Ognisko nad rzeką Wartą w Lisowicach
    Koszt: 60 zł/os
    Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, opiekę wychowawców, ubezpieczenie
    Co zabrać? Sportowe, wygodne obuwie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, jedzenie (kiełbaski z pieczywem), picie, nakrycie głowy, środek na owady (kleszcze, komary).
  • Zwiedzanie ekspozycji entomologiczno-botanicznej z usługą przewodników
    • Zwiedzanie ekspozycji mykologicznej
    • Spacer po kilometrowej ścieżce edukacyjnej
    • Zwiedzanie ekspozycji żywych ptaków egzotycznych m.in. czarne łabędzie, mandarynki, bażanty azjatyckie
    Koszt: 75 zł/os
    Koszt obejmuje: transport, zwiedzanie z przewodnikiem, bilety wstępu, opiekę wychowawców, ubezpieczenie.
    Co zabrać? Wygodne, sportowe obuwie, jedzenie, picie, pelerynę przeciwdeszczową lub parasol, nakrycie głowy.
  • Termin 2 sierpnia: LEŚNA WIOSKA – ZIMNA WODA – WARSZTATY PRZYRODNICZE

    Termin: 5 sierpnia: KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE

    Kopalnia głębinowa, aktualnie eksploatowane poziomy wydobywcze to 600 i 750 m pod powierzchnią ziemi. Producent naturalnej soli kamiennej o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat wstecz) z odparowania mórz i oceanów. Sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Program zwiedzania obejmuje prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi – opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.
    Koszt: 105 zł

    Termin 7 sierpnia: ZAMEK W ŁĘCZYCY, GRODZISKO W TUMIE I SKANSEN W KWIATKÓWKU

    SKANSEN W KWIATKÓWKU
    Skansen etnograficzny w Kwiatkówku to dość nowy element w krajobrazie Łęczycy, który zdążył już trwale wpisać się w obraz tych okolic. Położony przy drodze z Łęczycy do Tumu jest wartościowym łącznikiem pomiędzy średniowieczem a czasami współczesnymi.

    GRODZISKO W TUMIE
    Grodzisko w Tumie, będące pozostałością wczesnośredniowiecznego grodu łęczyckiego, od wielu lat przyciągało uwagę. Ponieważ przez wieki zatarła się pamięć o jego pierwotnym wyglądzie i funkcji, ten tajemniczy obiekt wzbudzał żywą ciekawość. Miejscowa ludność, zdając sobie sprawę z jego starodawnego charakteru, łączyła go z zamierzchłymi już dla niej czasami potopu szwedzkiego. Nazwa Szwedzka Góra utrwaliła się tak mocno, że funkcjonuje do dziś.

    Koszt: 95 zł

  • leśna gra terenowa i zabawa na dzikim placu zabaw pod okiem leśniczki
    • leśna majsterka i krzesanie ognia pod okiem trenerki
    • dzieci skosztują dzikiej kuchni (uczestnicy przygotują podpłomyki)
    Koszt: 70 zł /os
    Koszt obejmuje: transport, ubezpieczenie, opiekę wychowawców, opiekę leśniczek, materiały do zajęć, produkty do dzikiej kuchni
    Co zabrać? Dzieci należy wyposażyć w ubiór nadający się na leśne warunki i wędrówkę poza ścieżkami, które może ubrudzić lub zniszczyć (zalecamy ubiór na cebulkę). Buty trekkingowe lub kalosze, jedzenie, picie, nakrycie głowy.
  • Termin 9 sierpnia: DINOPARK W KOŁACINKU

    Spacer z przewodnikiem po ścieżce mezozoicznej
    Na ścieżce spotkasz naturalnej wielkości figury dinozaurów i dowiesz się, jak wyglądało ich życie. Musisz uważać, bo czasami z wody wynurza się… niespodzianka!

    Zwiedzanie wystawy geologiczno-paleontologicznej
    Poznawanie autentycznych skamieniałości sprzed wielu milionów lat, takich jak: amonity, trylobity, gąbki, strzałki. Dodatkowo można obejrzeć ogromny okruch minerału – HALITU z kopalni soli „Kłodawa".

    Hala 3D
    Zwiedzanie z przewodnikiem interaktywnej wystawy „Świata Prehistorii". Przejście przez tunel z kąsającymi dinozaurami, zobacz wybuchający wulkan, gniazdo pteranodonów oraz narodziny dinozaura.

    Folwark Kołaciński
    Możliwość obejrzenia stylizowanych chat krytych strzechą oraz zabytkowych maszyn, które w dawnych czasach były używane do pracy w polu.

    Aleja ciekawostek o dinozaurach
    Obejrzyj wystawę ciekawostek o Dinozaurach. Dowiedz się, jak rodziły się dinozaury, co jadły, gdzie i kiedy żyły oraz dlaczego wyginęły. Poza tym poznasz pracę paleontologa, dowiesz się, kiedy i w jakich okolicznościach po raz pierwszy użyto słowa „dinozaur".

    Planetarium
    Poznaj gwiazdozbiory, zobacz konstelacje gwiazd w kopule. Skorzystaj z gier rozwijających umysł. I wiele innych atrakcji
    Koszt: 115 zł /os

    źródło: UM Zduńska Wola