Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Leszek Wysłocki Honorowym Obywatelem Miasta Łęczyca

wyslocki
fot. archiwum TVP

Podczas wczorajszej Sesji Rady Miasta Radni głosowali m.in. nad uchwałą w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca Panu Leszkowi Wysłockiemu. Przy jednomyślności podjęto uchwałę. Wniosek o nadanie zaszczytnego tytułu Panu Wysłockiemu złożył Burmistrz Miasta Łęczyca Paweł Kulesza.

Pan Leszek Wysłocki był wieloletnim pracownikiem Łęczyckich Zakładów Górniczych. W latach 1956-1966 pełnił obowiązki na różnych stanowiskach pracy, począwszy od inspektora robót górniczych, sztygara zmianowego i oddziałowego, zawiadowcy kopalni Ł-2 i zawiadowcy kopalni Ł-1. W 1966 roku został powołany przez Ministra Przemysłu Ciężkiego na stanowisko Dyrektora Naczelnego ŁZG, które sprawował do 1973 roku.

Jego zasługą była realizacja bardzo ważnego postulatu, który miał ogromne znaczenie dla końcowego sukcesu ŁZG, a mianowicie kwestia wykorzystania iłołupków dla gospodarki narodowej (do produkcji cementu najwyższej jakości) – czytamy w uzasadnieniu wniosku – To osoba niezwykle zasłużona dla Miasta Łęczyca, która w latach funkcjonowania kopalni w naszym mieście, „wykorzystywała" wszelkie możliwości tego przedsiębiorstwa do rozwoju jego samego, ale przede wszystkim do rozwoju gospodarczego, kulturalnego i społecznego Łęczycy.

Pan Wysłocki po zakończeniu pracy w ŁZG pełnił funkcje kierownicze w administracji terenowej, rządowej oraz spółkach giełdowych. Był m.in. I Zastępcą Wojewody Łódzkiego, dyrektorem Departamentu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki, dyrektorem w Polskim Konsorcjum Gospodarczym, nadzorował największe polskie inwestycje: budowę Bełchatowskiego Okręgu Przemysłowego oraz Warszawskiego Metra.

Dziś, Pan Leszek Wysłocki mieszka w Warszawie, ale zawsze ciepło wypowiada się o Łęczycy. W 2022 roku, kiedy do Łęczycy wróciła pamięć o tradycji górniczej w Łęczycy, wspomógł Miasto Łęczyca i Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej w zakresie przygotowania wydawnictwa pt. „Łęczyckie Zakłady Górnicze 1955 – 1992".

źródło: UM Łęczyca