Łask: Kompletnie pijany rowerzysta zatrzymany na Kopernika. Cyklista dostał horrendalny mandat

260-187959
KPP Łask

Łascy policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i powstrzymywanie się od jazdy pojazdami, nawet rowerem, będąc po spożyciu alkoholu. Apel nie został wystosowany przypadkowo, pod koniec minionego tygodnia łascy mundurowi zatrzymali bowiem kompletnie pijanego cyklistę. 

8 lutego, chwilę przed godziną 20:00, funkcjonariusze łaskiego ogniwa patrolowo- interwencyjnego podczas patrolu ulicy Kopernika w Łasku, zauważyli cyklistę, który nie trzymał toru jazdy. Policjanci postanowili natychmiast zatrzymać mężczyznę do kontroli. Podczas rozmowy, policjanci wyczuli od niego wyraźną woń alkoholu.

- Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że 50-letni mieszkaniec Łasku miał 3 promile alkoholu w organizmie. Rowerzysta za jazdę w stanie nietrzeźwości został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych - mówi sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski z KPP Łask.

Policjami przypominają, że nieodpowiedzialni rowerzyści, którzy poruszają się po drogach publicznych, w strefach ruchu lub zamieszkania w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, mogą zostać ukarani przez funkcjonariuszy grzywną, która od dwóch lat wynosi – w przypadku wyniku badania do 0,5 promila alkoholu w organizmie - 1000 złotych, a powyżej 0,5 promila - 2500 złotych. 

Sprawcy tych wykroczeń drogowych muszą jednak liczyć się z tym, że mundurowi mogą skierować ich sprawę do sądu, a wtedy kara finansowa może okazać się dużo wyższa. Sąd dodatkowo może orzec wobec nietrzeźwego rowerzysty zakaz kierowania tym środkiem transportu na wiele miesięcy.

- Nietrzeźwy rowerzysta stanowi duże zagrożenie. Pamiętajmy, że pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg - podsumowuje  sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowskirzecznik łaskiej komendy.