Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Projekt LIFE Pilica: Każdy z nas ma wpływ na stan rzeki. Spotkanie samorządowców znajdujących się w zlewni Pilicy

dsc_056_20241016-171043_1
UG Sulejów

Każdy z nas ma wpływ na stan Pilicy. Im szybciej w pełni zdamy sobie z tego sprawę, tym szybciej osiągniemy efekt, do którego dążą realizatorzy projektu zintegrowanego LIFE Pilica W środę, 16 października 2024 roku w sulejowskiej auli multimedialnej odbyło się III spotkanie regionalne interesariuszy, w którym wzięli udział przedstawiciele samorządów z województwa łódzkiego, znajdujących się w zlewni Pilicy.

Uczestników spotkania powitała Dorota Jankowska, burmistrz Sulejowa, która zawsze bardzo aktywnie bierze udział w spotkaniach interesariuszy.

- Bardzo ważnym elementem jest doradztwo w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, które wprost wpływa na jakość wód w naszych zbiornikach, więc projekt LIFE Pilica wnosi do naszej codziennej pracy naukową jakość, która jest bardzo ważna, bo powinnyśmy się wszyscy uczyć i rozwijać. Oczywiście rzeka Pilica jest walorem i ogromnym zasobem nie tylko przyrodniczym, ale również związanym z planami naszej gminy dotyczącymi turystyki. Wiążemy ściśle z naszymi akwenami wodnymi przyszłość i inwestycje, które będą w obszarze rozwoju turystyki, więc szczególnie nam zależy na tym, jaka jest jakość wód w naszym zbiornikach wodnych – powiedziała pani burmistrz.

Zlewnia Pilicy obejmuje pięć województw: mazowieckie, świętokrzyskie, śląskie, łódzkie oraz małopolskie. W każdym z nich odbywają się takie cykliczne spotkania, podczas których omawiane są efekty Projektu. Pilicy i całej zlewni najbardziej szkodzą zrzuty nieoczyszczonych ścieków. Dyskutowano jednak nie tylko o tym, ale próbowano też ustalić, co możemy zrobić, aby odpowiednio zaadaptować się do zmian klimatu.

- Już w przedszkolu uczy się dzieci, żeby podczas mycia zębów zakręcać wodę, to są proste czynności, ale one przynoszą efekt. Wody słodkiej na Ziemi jest około 1 procenta, więc nie możemy jej ciągle zanieczyszczać. Poza tym jeśli ją zanieczyszczamy, to żeby uzyskać wodę zdatną do picia, trzeba wydać bardzo dużo pieniędzy – dodał Mariusz Biernacki, koordynator Projektu LIFE Pilica z ramienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Kluczowa jest też edukacja oraz dane, a dzięki takim projektom możemy zebrać odpowiednie informacje, żeby później realizować konkretne zadania proekologiczne.

- Pamiętajmy, że sama rzeka to jest tylko odbiornik tego co robimy w całej zlewni. Wszyscy mamy wpływ na to, jaka jest jakość tej rzeki, a my konkretnie próbujemy zająć się - i wydaje mi się, że z powodzeniem - nielegalnym wywozem nieczystości ze zbiorników bezodpływowych poprzez na przykład wdrożenie w 32 gminach aplikacji do zarządzania ściekami, czy opracowywania koncepcji dotyczącej zagospodarowania ścieków w obszarach wiejskich. Z gminą Sulejów też współpracujemy w tym zakresie – podsumował Mariusz Biernacki.

LIFE Pilica to interdyscyplinarny projekt finansowany z budżetów Komisji Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest poprawa jakości wód w zlewni Pilicy oraz zwiększenie ich retencji poprzez wspieranie wdrażania Planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły. Projekt jest realizowany w zlewni Pilicy o powierzchni około 9 tysięcy kilometrów, która położona jest na obszarze 93 gmin.

Żródło: UG Sulejów