Gmina Rzgów złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi o dofinansowanie budowy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych „Literacka". Wniosek przeszedł! Źródłem finansowania są Fundusze europejskie dla zielonego Łódzkiego - Gospodarka o obiegu zamkniętym – poinformowała Agata Olek, główny specjalista ds. pozyskiwania środków zewnętrznych Referatu Inwestycji w rzgowskim ratuszu.
Szacowana wartość inwestycji wynosi 1 milion 469 tysięcy zło, dofinansowanie na poziomie 85 procent oznacza 1 milion 249 tysięcy złotych. Inwestycja realizowana będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj", a prognozowany termin realizacji biegnie od lipca 2025 do sierpnia 2026 r.
- PSZOK znajdzie się na terenie dzisiejszej bazy pracowników komunalnych. Projekt zakłada konieczność zaadoptowania istniejącego budynku, który przeznaczony będzie na pomieszczenia warsztatowo-naprawcze, magazyn odpadów niebezpiecznych oraz na zaplecze socjalne. Powstaną: obszar manewrowy, wydzielone zostaną ciągi piesze, miejsca parkingowe – mówi Agata Olek z Referatu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Rzgowie. - Planowane są nasadzenia roślin ozdobnych na pozostałym obszarze. - Powierzchnie utwardzone zostaną czytelnie oznakowane, zapewniając bezkolizyjne poruszanie się samochodów i pieszych. Przewidywana jest adaptacja istniejącej wiaty na zadaszone boksy magazynowe. Dobudowane zostaną 4 boksy o wymiarach 3 x 4 m. Powstanie wszelka niezbędna infrastruktura towarzysząca oraz instalacje, przebudowana zostanie brama wyjazdowa i wjazdowa, pojawi się szlaban sterowany. Punkt zbiórki odpadów zyska oświetlenie zewnętrzne oraz monitoring.
Dla potrzeb sprawnej obsługi PSZOK niezbędne będą kontenery. Dzięki kontenerom możliwe będzie efektywne zarządzanie odpadami, co przyczyni się do zwiększenia wydajności operacyjnej punktu. Kontenery pozwolą na odpowiednie składowanie segregowanych odpadów, umożliwiając ich bezpieczne przechowywanie przed transportem do dalszego przetwarzania.
Punkt napraw w PSZOK stanie się miejscem, gdzie mieszkańcy przywrócą zużytym sprzętom ich funkcjonalność. Z kolei punkt ponownego użycia będzie miejscem, w którym oddawane będą przedmioty zbędne dla jednego użytkownika, a przydatne innym osobom. Przyjmowane będą przedmioty w dobrym stanie, które da się wykorzystać m. in. książki, zabawki, meble, odzież itp.
Zarówno punkt naprawy jak i punkt ponownego użycia będą miały na celu ograniczenie ilości odpadów, wydłużenie cyklu życia i zmniejszenia kosztów związanych z gospodarowaniem odpadami. Naprawa i ponowne użycie przedmiotów wpisuje się w gospodarkę o obiegu zamkniętym, ponieważ inwestor – gmina Rzgów dąży do maksymalizacji ponownego wykorzystania zasobów i minimalizacji zużycia surowców naturalnych, oferując miejsce naprawy.
Kluczową rolę w promowaniu postaw ekologicznych wśród mieszkańców będą pełniły działania informacyjno-promocyjne, które realizowane będą wszelkimi możliwymi sposobami m.in. w mediach społecznościowych, na stronie internetowej, w prasie lokalnej. W planach jest regularne organizowanie programów edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i mieszkańców dotyczące zasad segregacji, recyklingu, kompostowania i oszczędzania zasobów.
źródło: UM Rzgów