Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy "Koderki" ma nowe stroje

461919878_844088801228654_7992871919108881425_n
fot. Łowicki Ośrodek Kultury

Zakup 16 kompletów strojów ludowych do prezentacji tańca, śpiewu i muzyki dawnego Księstwa Łowickiego przez Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy "Koderki", to nazwa zadania współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury z programu EtnoPolska 2024.

Projekt ma także popularyzować kulturę ludową i tradycje lokalne wśród mieszkańców Łowicza i regionu. Wartość projektu 50.000 zł. Pomysłodawca i autor wniosku Maciej Malangiewicz. Współpraca realizacyjna: Anna Zabost, Anna Staniszewska. Realizacja sesji: Małgorzata Michalewska, Jakub Papuga.

Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy "Koderki" jest kontynuacją powstałego w 1960 r. zespołu „Budowlani". Grupę od samego początku tworzyły dzieci i młodzież do 18 roku życia. Od początku swego istnienia Koderki zapraszane były na liczne imprezy masowe, przeglądy i festiwale. Przemiany i zmiany ustrojowe po 1989 roku zachwiały przyszłością grupy, jednak zespół objął patronatem Łowicki Ośrodek Kultury i zapewnił stabilne funkcjonowanie grupy, która pod jego skrzydłami jest już 30 lat.

Zespół aktualnie liczy 80 członków w trzech grupach wiekowych: 6-18 lat. W swoim repertuarze grupy prezentują przede wszystkim tańce i śpiewy regionu łowickiego – regionu, który jest najbliższy sercu i przekazywany z pokolenia na pokolenie w tradycji, obrzędach i zwyczajach. W repertuarze zespół ma też tańce krakowskie, lubelskie i Beskid Śląski. Osobą silnie związaną z zespołem był Ks. Józef Zawitkowski bp, który w roku 1997 napisał specjalnie dla "Koderek" książkę pt. „Jasełka łowickie". Napisał również wiele tekstów wchodzących w skład repertuaru zespołu m.in. „Betlejemski i łowicki", „Ksinżoczek Kochany" i „Gdzieżeśta się zapodziały Jagny i Boryny".

W roku 1999 podczas Festiwalu „Primavera" we Włoszech zespół spotkał się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W 2019 r. Koderki koncertowały przed japońską parą książęcą – następcą tronu księciem Akishimo z małżonką księżną Kiko, którzy odwiedzili Łowicz.

Zespół to również osoby, które nim kierowały, czuwały nad choreografią, muzyką i śpiewem. To zacni łodzianie śp. Leszek Woszczyński, śp. Janusz Kaźmierczak, śp. Jacek Lewandowski, łowiczanie Marcin Klimczak, Eugeniusz Strycharski i Katarzyna Polak. Za muzykę odpowiadali mistrzowie instrumentów: Andrzej Szymański, Edward Bednarek, Adam Cipiński, Józef Kosowski i młode pokolenie Weronika Mońka-Chwała i Szymon Mońka.

Zespół w sposób wyjątkowy wnosi wkład w rozwój kultury województwa łódzkiego, promuje region w kraju i na świecie. W 2023 r. otrzymał Nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego w kategorii kultura oraz "Gwiozdę Łowicką" w alei gwiazd środowiska folkloru.

źródło: ŁOK