wersja testowa serwisu

Dwa groźne zdarzenia w powiecie wieluńskim. Uważajmy na zmienne warunki na drogach

264-126565
fot. KPP Wieluń

W dzień dodatnie temperatury, a w nocy przymrozki, to sytuacja powodująca niebezpieczne oblodzenia jezdni. Kierowcy często tracą czujność i nie zdejmują nogi z gazu. Na oblodzonej nawierzchni najmniejszy błąd kierowcy może skończyć się zjechaniem do rowu lub zderzeniem z innym pojazdem. Policja apeluje o ostrożną jazdę.

Dzisiejszego poranka na drogach powiatu wieluńskiego było ślisko. O tym, jak łatwo można utracić panowanie nad pojazdem przekonali się dwaj kierowcy. Pierwsze zdarzenie miało miejsce około godz. 5.30 w miejscowości Krzyworzeka. Jak ustalili policjanci, 20-latka kierująca Volkswagenem nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w barierki energochłonne.

Drugie zdarzenie miało miejsce w Olewinie. Tutaj 20-latek kierujący Fiatem Scudo nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad autem, zjechał do przydrożnego rowu, gdzie następnie samochód przewrócił się. Na szczęście w wyniku tych zdarzeń nikt nie ucierpiał. Kierowcy za popełnione wykroczenia ukarani zostali mandatami karnymi.

W związku z panującą aurą policjanci apelują, zadbajmy o zwiększenie koncentracji i zdolności przewidywania, tego co się dzieje na drodze. Pamiętajmy, że śliska nawierzchnia znacznie wydłuża drogę hamowania. Zwiększymy odstęp od pojazdu, który jedzie przed nami, aby w każdej chwili móc bezpiecznie się zatrzymać. Przy dojeżdżaniu do skrzyżowań nie hamujmy w ostatniej chwili, tylko zwolnijmy dużo wcześniej. Każdy manewr wyprzedzania lub wymijania może być niebezpieczny, dlatego żeby nie stracić panowania nad autem, wykonujmy je mniej gwałtownie.

Apelujemy do kierowców, by szczególnie uważali na pieszych. Z wyprzedzeniem rozpoczynajmy hamowanie przed przejściami. Pamiętajmy, że na chodnikach i na przejściach dla pieszych może być ślisko. Zejście z pasów może więc zajmować więcej czasu, nietrudno też o poślizgnięcie się i upadek, często wprost pod nadjeżdżający samoc

źródło: KPP w Wieluniu