Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Dotarli na czas i zapobiegli tragedii. Policjanci uratowali życie mężczyzny

259-205747
fot. KPP Sieradz

Dzięki reakcji świadka oraz profesjonalnemu i szybkiemu działaniu dyżurnego i przewodników psów służbowych z sieradzkiej komendy uratowane zostało kolejne ludzkie życie. Policjanci dotarli na czas i zapobiegli tragedii. Mężczyzna, który był w kryzysie emocjonalnym trafił pod specjalistyczną opiekę medyczną. Pełniąc codzienną służbę mundurowi, wypełniają słowa roty ślubowania, a ich hasło przewodnie to „Pomagamy i chronimy".

8 listopada 2024 roku około godziny 10.30 dyżury policji odebrał zgłoszenie od kobiety, która była świadkiem niepokojącej sytuacji. Z okna swojego mieszkania zobaczyła młodego mężczyznę, który na przystanku autobusowym w Sieradzu próbował odebrać sobie życie. Natychmiast zaalarmowała dyżurnego sieradzkiej policji. Asp. szt. Wojciech Szczesny, którego tego dnia pełnił służbę na stanowisku kierowania, wiedział, że w tej sytuacji liczy się każda sekunda. W trybie pilnym skierował na miejsce partol przewodników psów służbowych. Asp. szt. Łukasz Milczarek i st.sierż. Jakub Kołodziejczyk chwilę później byli już na wskazanym przystanku. Szybko podbiegli do mężczyzny, który był już nieprzytomny. Ich zdecydowane działanie spowodowało, że mężczyzna odzyskał przytomność. Mężczyzna przyznał policjantom, że podjął ten desperacki krok, gdyż nie widzi dalszego sensu życia. Policjanci przekazali mężczyznę skierowanej na miejsce załodze kartce pogotowia i ostatecznie trafił on pod specjalistyczną opiekę medyczną. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy interwencja miała szczęśliwe zakończenie.

Każda służba przynosi coś nowego, a każdy dzień to nowe wyzwania. Największą satysfakcją jest dla policjanta uczucie, że swoim działaniem uratował komuś życie, pomógł drugiemu człowiekowi.

Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego. Gdy przestajemy sobie radzić z natłokiem codziennych problemów, nie bójmy się skorzystać z porady specjalisty z dziedziny psychologii czy psychiatrii działających w każdej poradni zdrowia psychicznego. Warto wiedzieć, jak wówczas rozwiązywać problemy lub wesprzeć innych w samodzielnym pokonywaniu trudności. Impulsywne i nieprzemyślane decyzje mogą doprowadzić do najgorszych scenariuszy. Widząc osobę przygnębioną, koniecznie reaguj! Zapytaj, jak możesz ją wesprzeć, udziel praktycznej rady, uczul bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie. W sytuacji kryzysowej nie czekaj! Dzwoń na numer alarmowy i zgłoś problem. Twoje działanie może uratować komuś życie i zdrowie!

Do dyspozycji są liczne instytucje, które oferują wsparcie osobom w kryzysie emocjonalnym. Można skorzystać z pomocy telefonicznej:

W sytuacji kryzysowej warto skorzystać z bezpłatnych telefonów pomocy:

Po bezpłatną pomoc psychologiczną i fachowe wsparcie w sytuacji kryzysu psychicznego można zwrócić się do specjalistów również za pośrednictwem czatu lub e-maila, m.in. na poniższych stronach internetowych
• SOS Czat dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka
www.brpd.gov.pl/sos-czat
• Platforma wsparcia, przeznaczona dla osób doświadczających kryzysu psychicznego, emocjonalnego, ekonomicznego czy prawnego
www.116SOS.pl , www.116sos.pl/formularz
• Napisz do specjalisty portalu Życie warte jest rozmowy - www.zwjr.pl/napisz-do-specjalisty
• Czat / kontakt e-mail ze specjalistą Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
www.centrumwsparcia.pl, www.liniawsparcia.pl
• Napisz do specjalisty Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
www.116111.pl/napisz
116 123 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00,
• 116 111 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
• 800 121 212 –Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Źródło: KPP Sieradz