Luna - psi terapeuta do końca tego roku będzie odwiedzała małych pacjentów z Warty. Pomoże dzieciom otworzyć się na świat i będzie motywować do działania.
Dogoterapia, czyli terapia z udziałem psa jest bardzo ważna, szczególnie w pracy z dziećmi i młodzieżą. Może uspokoić, rozśmieszyć i zmotywować. Redukuje lęk i stres. Kontakt z psem działa kojąco na układ nerwowy. Dotyk miękkiego futra, spokojne zachowanie psa i jego bezwarunkowa akceptacja obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a zwiększają poziom oksytocyny- hormonu więzi i relaksu. Dla dzieci hospitalizowanych to często jedyny moment, w którym mogą poczuć się bezpiecznie i spokojnie.
Pierwsze zajęcia dogoterpii w Młodzieżowym Oddziale Psychiatrycznym w Warcie odbyły się ponad miesiąc temu. Potrwają co najmniej do końca tego roku.
– Dogoterapia jest jednym z projektów prowadzonych od 2019 roku w sieradzkim szpitalu. Współpraca Fundacji Dr Clown oraz Mars Polska zainicjowała ogólnopolski program dogoterapii połączonej z terapią śmiechem dla dzieci i młodzieży przebywających na oddziałach szpitalnych - mówi Katarzyna Kwapiszewska, Fundacja Dr Clown, oddział w Sieradzu. - Dogoterapia prowadzona jest już na oddziale rehabilitacji dziecięcej w Rafałówce, który także podlega szpitalowi w Sieradzu. Spotkania te odbywają się dwa razy w miesiącu i wspierają proces leczenia małych pacjentów. Kontakt z psem przynosi podopiecznym wiele korzyści, takich jak zmniejszenie lęku, poprawę samopoczucia, motywuje do działania, rozbudza empatię i zwiększa umiejętności komunikacji. Mali pacjenci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie z naszym psim terapeutą Luną. Od marca tego roku zajęcia odbywają się także w młodzieżowym oddziale psychiatrycznym w Warcie.
Dogotperapia pomaga w komunikacji. Dzieci z trudnościami w mówieniu lub wyrażaniu emocji często otwierają się przed zwierzęciem. Pies nie ocenia, nie wyśmiewa, nie przerywa. Dogoterapia działa terapeutycznie na emocje. Dzieci i młodzież doświadczające traumy, depresji, samotności czy zaburzeń lękowych często znajdują w psie bezpiecznego przyjaciela. Ten kontakt wywołuje pozytywne emocje i wzmacnia poczucie własnej wartości. Dzieci uczą się troski, delikatności, rozumienia potrzeb drugiej osoby. Pies w terapii nie tylko daje, ale też czegoś potrzebuje – to uczy równowagi w relacjach.
Dogoterapia pomaga też oderwać się od szpitalnej rzeczywistości. W świecie medycznych procedur i niepewności pies wnosi zabawę i radość. To czas, w którym dzieci przestają być pacjentami, a stają się wesołe i beztroskie.
Z każdym kolejnym spotkaniem Luna będzie udowadniać jak wielka moc terapeutyczna kryje się w pogłaskaniu i uśmiechu.
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego