Debata społeczna “Senior managerem ds. własnego bezpieczeństwa”

264-183785
fot. KPP Wieluń

Wieluńscy mundurowi spotkali się z słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach zorganizowanej debaty społecznej pod nazwą "Senior menagerem do spraw własnego bezpieczeństwa". Tematem przewodnim spotkania było omówienie przestępstw, których najczęściej ofiarami padają osoby starsze, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a także inne przydatne informacje przekazane przez przedstawicieli ZUS, Rejonowego Banku Spółdzielczego w Wieluniu, Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta. Seniorzy podczas spotkania mogli porozmawiać z funkcjonariuszami o problemach, jakie napotykają w codziennym życiu.

7 grudnia 2023 roku w sali Wieluńskiego Domu Kultury odbyła się debata "Senior menagerem do spraw własnego bezpieczeństwa". W spotkaniu wzięli udział mundurowi z wieluńskiej komendy, na czele z Komendantem Powiatowym Policji w Wieluniu podinspektorem Grzegorzem Kurkiem. Wieluńscy mundurowi omówili przestępstwa, których najczęściej ofiarami są osoby starsze. Przy pomocy prezentacji multimedialnej przybliżono mechanizmy działania sprawców przestępstw wyłudzających pieniądze metodą "na wnuczka", "na policjanta", omówiono również przestępstwa wyłudzania pieniędzy z wykorzystaniem kodu blik, metody wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy tzw. spoofing, czy też oszustwa, w którym przestępcy podszywają się pod zaufany podmiot tzw. phishing. Podczas spotkania policjanci przestrzegali przed nadmiernym zaufaniem wobec osób obcych, różnymi trikami socjotechnicznymi wykorzystywanymi przez oszustów. Policjanci w trakcie spotkania omówili również kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przekazano wskazówki i informacji w zakresie bezpiecznego korzystania z dróg – senior jako pieszy, rowerzysta czy kierujący pojazdami mechanicznymi. Przypomniano również o konieczności noszenia elementów odblaskowych, szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy szybko zapada zmrok. Policjanci przedstawili także działanie interaktywnych narzędzi takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. Wskazali seniorom, w jaki sposób można przekazywać informacje o zagrożeniach.

Przedstawiciele ZUS Inspektorat w Wieluniu zaprezentowali nowoczesne rozwiązania ułatwiające klientom załatwianie spraw dotyczących rent i emerytur, z kolei pracownicy banku zapoznali seniorów z korzyściami bezgotówkowej obsługi finansów. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta, która omówiła zasady bezpiecznego podpisywania umów cywilnoprawnych.

Podczas debaty był czas na dyskusję, wymianę informacji, spostrzeżeń. Seniorzy dzielili się własnymi doświadczeniami, zgłaszali uwagi oraz potrzeby w zakresie bezpieczeństwa. Wszyscy obecni na debacie seniorzy otrzymali elementy odblaskowe, które mamy nadzieję przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach na terenie naszego powiatu.

Źródło: KPP Wieluń