Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Debata „Myśl Trzeźwo za kierownicą” odbyła się w Wieruszowie

265-207202
fot. KPP Wieruszów

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia w Lututowie odbyła się debata młodzieży z przedstawicielami Policji pn. „Myśl Trzeźwo za kierownicą". Celem spotkania było promowanie odpowiedzialnego zachowania na drodze, które było dedykowane dla uczniów szkół średnich, posiadających uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Młodzież aktywnie uczestniczyła w symulacjach pokazujących, jak alkohol i środki odurzające wpływają na percepcję i refleks.

W czwartek 28 Listopada 2024 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia w Lututowie odbyła się debata pn. „Myśl Trzeźwo za kierownicą". Policjanci spotkali się z młodzieżą tej szkoły zwracając uwagę, że kluczowym elementem poprawy sytuacji na drogach jest edukacja i profilaktyka. Jak wynika z policyjnych statystyk wśród osób najczęściej biorących udział w wypadkach drogowych to właśnie są młodzi kierowcy. Wiąże się to z ryzykownymi decyzjami na drodze oraz często niewłaściwym podejściem do zasad bezpieczeństwa. Na początku wszystkich zebranych przywitał st. asp. Piotr Siemicki, który podkreślił, że przestrzegając przepisów nie będziemy narażać siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego na udział w kolizjach czy wypadkach. Dodał, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest jedną z głównych przyczyn wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Podczas dalszej części spotkania przypomniał że nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na zdolność oceny sytuacji na drodze, czas reakcji i koncentrację. Omówione zostały zmiany w przepisach karnych i w prawie o ruchu drogowym, które miały miejsce w minionych latach. Mundurowy zwrócił uwagę na znaczenie dostosowywania prędkości do warunków drogowych, rolę zapiętych pasów bezpieczeństwa, odpowiedzialność wobec pieszych i innych uczestników ruchu. Nie zabrakło informacji na temat funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Młodzież aktywnie włączała się w dyskusję, dzieląc się własnymi doświadczeniami i wątpliwościami.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli także zapoznać się z działaniem alkomatów oraz wziąć udział w symulacjach zakładając narkogogle i alkogogle, pokazujących jak alkohol i środki odurzajace wpływają na percepcję i refleks. Podkreślono, że bycie dobrym kierowcą to nie tylko umiejętność prowadzenia pojazdu, ale przede wszystkim odpowiedzialność za życie swoje i innych uczestników ruchu. Policjanci zachęcali młodych ludzi do promowania pozytywnych postaw za kierownicą wśród swoich rówieśników.

Źródło: KPP Wieruszów