Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Debata ewaluacyjna w skierniewickim Muzeum

249-20795_20241212-123610_1
fot. KMP w Skierniewicach

Komenda Miejska Policji w Skierniewicach zorganizowała debatę ewaluacyjną z seniorami. Głównymi tematami na spotkaniu były m.in. przestępstwa, którymi najczęstszymi ofiarami są osoby starsze oraz bezpieczeństwo pieszych w ruchu drogowym. Prelekcja odbyła się w Muzeum Historycznym Skierniewic im. Jana Olszewskiego.

9 grudnia 2024 roku o godz. 17.00 oficjalnie rozpoczęła się coroczna debata skierowana do seniorów. Po przywitaniu uczestników funkcjonariusze przeszli do głównej tematyki spotkania. Policjanci dokładnie opisali jak działają przestępstwa tzw. "na legendę" (na policjanta, na pracownika banku, na wnuczka). Mundurowi podkreślili, że najczęstszymi ofiarami takich przestępstw są seniorzy. To do ich grupy wiekowej zazwyczaj dzwonią oszuści podszywający się pod inną osobę. W ten sposób chcą wyłudzić od swoich ofiar pieniądze, niekiedy będące oszczędnościami całego życia.

- Oszuści kontaktują się z ofiarą telefonicznie, podając się za funkcjonariusza czy też pracownika banku. Następnie informują o tym, że nasze oszczędności są zagrożone albo ktoś z naszych bliskich miał wypadek i potrzebuje pomocy finansowej. W takiej sytuacji niezwłocznie musimy się rozłączyć i zadzwonić na numer alarmowy - opisywała schemat działania przestępców asp. Katarzyna Kurkowska.

Policjanci podczas debaty podkreślali, że nie przez przypadek to właśnie seniorzy wybierani są za cel tego typu oszustw. Są to osoby empatyczne i chcące pomóc, ale również często samotne i nie posiadające odpowiedniej wiedzy technicznej. Przestępcy to wykorzystują, stosując do tego techniki psychomanipulacji oraz presję czasu. Uczestnicy w tej części debaty chętnie podejmowali dyskusję, opowiadając, że znają osoby, które w ten sposób zostały oszukane lub odebrały podobny telefon.

Ponadto w trakcie spotkania Naczelnik Ruchu Drogowego KMP w Skierniewicach kom. Robert Zwoliński przedstawił prezentację dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusz odniósł się do skierniewickich zdarzeń, które posłużyły jako przykłady sytuacji, których piesi mogli uniknąć. Naczelnik podkreślił również, jak ważne znaczenie mają odblaski, które powinien nosić każdy niechroniony czestnik ruchu drogowego.

Na zakończenie dzielnicowy mł. asp. Mateusz Stefaniak przybliżył seniorom działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przy pomocy dzielnicowego uczestnicy mogli wgrać na swoje telefony aplikację, z której teraz będą mogli korzystać, jeśli zauważą niepokojące wydarzenia w okolicy miejsca swojego zamieszkania.

źródło: KMP w Skierniewicach