Dwóch sprawców oszustw działających metodą „na covid" zostało zatrzymanych. To mieszkańcy Krakowa w wieku 20 i 24 lat. Teraz najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Grozi im kara do 8 lat więzienia.
Do mieszkanki Zgierza, 20 sierpnia 2024 roku, zadzwonił telefon od nieznanego mężczyzny. Seniorka w słuchawce usłyszała, że córka jest w szpitalu i niezbędna jest droga szczepionka na „Covid". Jak stwierdził rozmówca, potrzebne są na ten cel pieniądze w kwocie 70 tysięcy złotych, informując przy tym, aby nie rozłączała rozmowy i wykonywała jego instrukcje. Chwilę później do drzwi zapukał mężczyzna potwierdzając, że przyszedł po pieniądze na szczepionkę.
- Mieszkanka Zgierza przekazała łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych, po czym mężczyzna oddalił się z pieniędzmi. W toku prowadzonych czynności przez zgierskich kryminalnych, którzy gromadzili i analizowali materiały mogące ich doprowadzić do sprawców, prowadzone były równolegle działania dostarczające kolejnych ustaleń, które znacznie zawężały krąg podejrzewanych osób. W efekcie szeroko zakrojonych działań oraz we współpracy z Wydziałem Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, 23 sierpnia 2024 roku zatrzymano dwóch mieszkańców Krakowa. 20- i 24-letni kompan odpowiedzą za doprowadzenie mieszkanki Zgierza do niekorzystnego rozporządzania jej mieniem, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zarzuty dla zatrzymanych - mówi podkomisarz Robert Borowski.
Ustalenia poczynione podczas działań policyjnych dowodzą, że zatrzymani mogli dopuścić się szeregu innych przestępstw o podobnym charakterze. Są one ściśle weryfikowane przez zgierskich śledczych oraz kryminalnych pod nadzorem prokuratura. Mężczyźni swoją przestępczą działalność prowadzili na terenie całego kraju, w związku z tym apelujemy do osób poszkodowanych takim procederom o kontakt z najbliższą jednostką Policji.
PAMĘTAJ ! scenariusz jest zazwyczaj podobny w tego typu oszustwach. Pokrzywdzeni są wprowadzani w błąd co do sytuacji ich członków rodziny. Apelujemy o rozwagę w takich przypadkach. Najlepiej rozłączyć rozmowę, skontaktować się z najbliższymi lub zgłosić sprawę na policję. Apelujemy o czujność i rozwagę w kontaktach z obcymi.