Najważniejsze wideo w dziennikwojewodzki

Co się będzie działo w Zduńskiej Woli?

styczen
fot. UM Zduńska Wola

Święta Bożego Narodzenia zduńskowolanie spędzą w gronie rodzinnym, ale mogą wybrać się też na ciekawe wydarzenia organizowane w Miejskim Domu Kultury Ratusz.

Mecz II ligi piłki siatkowej

Mecz II liga piłki siatkowej kobiet UKS Akademia Siatkówki – FETRA KSG AZS Warszawa rozpocznie się o godz. 18 w sobotę, 21 grudnia w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5, przy ul. Łaska 84 w Zduńskiej Woli.

Sylwester w kinie Ratusz

Nowy Rok można powitać w kinie w Ratuszu. Oprócz różnorodnego repertuaru, po każdym seansie słodki bufet kawowy, a o północy lampka szampana. Będą też konkursy z nagrodami.

Szczegółowy repertuar:

Sala kinowa:

19:00 Konklawe

21.30 Dalej jazda. Pokaz przedpremierowy

Sala kameralna:

21:30 W pokoju obok

Ceny biletów: na jeden seans – 70 złotych, na dwa seanse – 100 złotych.

KONKLAWE: Po śmierci znienawidzonego w Watykanie papieża, kardynałowie z całego świata zjeżdżają się na konklawe, by wybrać nowego przywódcę Kościoła. Obradom przewodzi kardynał Lawrence, który ma za zadanie jedynie czuwać nad ich sprawnym przebiegiem. Jednak, gdy zaostrza się walka dwóch wrogich frakcji, a na jaw zaczynają wychodzić kompromitujące tajemnice ich kandydatów, Lawrence staje przed dylematem. Zachować bezstronność i pozwolić wybrać osobę niegodną? Czy wbrew zasadom zaangażować się po jednej ze stron? A może poszukać trzeciego rozwiązania? Okazja nadarza się, gdy tuż przed rozpoczęciem głosowania wśród obradujących pojawia się nikomu nieznany kardynał Benitez, tajemniczy współpracownik nieżyjącego papieża. Kim jest? Kto za nim stoi? Jaki ma cel? Czy instytucję Kościoła czeka wstrząs, jakiego nie było w historii?

DALEJ JAZDA: To pełna humoru i wzruszeń historia rodziny, za którą czasem trudno nadążyć, ale bardzo łatwo ją pokochać. Ich codzienność nabiera rozpędu, gdy seniorzy – Ela i Józiek – postanawiają wybrać się w sentymentalną podróż przez Polskę. Przygotowania do szalonej eskapady wspiera wnuczka Justyna, która niebawem urodzi ich prawnuka, oraz zgryźliwy sąsiad Antoni Kryska. Jednak troskliwy syn Andrzej ani myśli puścić rodziców w świat. Przebojowi staruszkowie kradną więc kultową nyskę z jego komisu i ruszają, by spełnić marzenia. Elżbieta i Józiek jadą na własnych zasadach: śmieją się, ryzykują i kochają, jakby mieli po 20 lat. To, co wydarzy się po drodze, zmieni nie tylko ich, ale zbliży całą rodzinę Gugulaków.

W POKOJU OBOK: To najnowszy film Pedro Almodovara. Ingrid (Julianne Moore), jest autorką bestsellerów, aby poradzić sobie z lękiem przed śmiercią napisała o niej książkę. Kiedy dowiaduje się, że Martha (Tilda Swinton), dawna korespondentka wojenna, jest chora, postanawia ją odwiedzić, odświeżając tym samym przyjaźń sprzed lat, kiedy obie były dziennikarkami.
Martha toczy teraz inną wojnę, a odnowiona bliskość między kobietami sprawia, że Ingrid zostaje wciągnięta w proces leczenia Marthy. W miarę jak opowieści są snute, sekrety ujawniane, a nad filiżanką herbaty rozważane są tematy takie jak żal, odkupienie i śmiertelność, pewnego dnia Martha prosi Ingrid o coś, czego ta najbardziej obawia się dać.

Koncert chóralny ,,Miejskie Kolędowanie"

6 stycznia, w święto Trzech Króli, o godz. 17 w Kościele Chrześcijan Baptystów w Zduńskiej Woli odbędzie się pierwszy z serii koncertów chóralnych pod nazwą ,,Miejskie Kolędowanie", organizowany w ramach obchodów 200-lecia miasta Zduńska Wola. Wstęp jest wolny.

Organizatorem tego wyjątkowego wydarzenia jest Zduńskowolski zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów, a jego pomysłodawcą pastor Remigiusz Neumann, który zainspirowany bogatą tradycją muzyczną naszego miasta, pragnie połączyć mieszkańców w śpiewie i wspólnym świętowaniu.

Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zduńska Wola, co podkreśla jego szczególną rangę. Współorganizatorem wydarzenia jest również Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli, który od lat wspiera lokalne inicjatywy artystyczne.

Podczas koncertu wystąpią cztery wyjątkowe chóry, lokalne i gościnne, które wprowadzą nas w magiczny świat świątecznych kolęd i pastorałek:

  • Chór dziecięcy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zduńskiej Woli,
  • Chór mieszany ,,Złota Jesień" z Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli,
  • Męski Chór ,,Lutnia" z Warty,
  • Chór mieszany Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi.


Uczestnicy będą mieli okazję włączyć się we wspólne śpiewanie, czyniąc ten wieczór prawdziwym świętem wspólnoty i muzyki.

Wystawa „Menachem Daum pełen sprzeczności. Oto historia filmowca, który naprawiał świat"


Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowany zostanie pełen filmowy dorobek reżysera, który należy do grona największych filmowców dokumentalnego kina zaangażowanego.

Wystawa „Menachem Daum pełen sprzeczności. Oto historia filmowca, który naprawiał świat", która otwarta zostanie w dniu rocznicy śmierci artysty 7 stycznia 2025 r. Wystawę zwiedzać będzie można do 6 lutego 2025 r.

Pomysłodawczynią wystawy jest Kamila Klauzińska. To ona stworzyła koncepcję wystawy i otoczyła ją opieką kuratorską. Projektem graficznym i aranżacją wystawy zajął się Krzysztof Dzwonnik. Tłumaczenia angielskie: Katarzyna Buczkowska, Petje Schroeder, edycja tekstów angielskich: Rabin Jeanette Friedman Sieradski, Projekt katalogu do wystawy: Jessica Szczepańska.

Wystawa ta po raz pierwszy w Polsce pokazuje pełną prezentację filmowego dorobku reżysera i ukazuje, że Menachem Daum należy do grona największych filmowców dokumentalnego kina zaangażowanego.

Ekspozycja powstała przy współpracy Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zduńska Wola.

Menachem Daum był silnie związany z Polską, którą odwiedzał wielokrotnie przez ostatnie 30 lat. Film „Hiding and Seeking: Faith and Tolerance after the Holocaust", który obejrzymy, opowiada o rodzinie Muchów, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy z poświęceniem życia ukrywali rodzinę teściów Menachema podczas II Wojny Światowej. Film miał premierę w Nowym Jorku w Lincoln Center, był wyświetlany zarówno w nowojorskim kinie, jak i telewizji w Polsce. Zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Żydowskich w Warszawie w 2004 roku oraz został wyświetlony na specjalnym pokazie w Ambasadzie Polskiej w Nairobii.

Menachem Daum przez ostatnie 16 lat pracował nad kolejnym filmem, który opowiada o Polakach, nie Żydach dbających o żydowskie dziedzictwo w Polsce.

Godz. 17.30 – otwarcie wystawy pt. „Menachem Daum pełen sprzeczności. Oto historia filmowca, który naprawiał świat", sala ślubów MDK Ratusz, pl. Wolności 26.

Godz.19.00 – prezentacja filmu reżysera pt. „Hiding and seeking", sala kameralna.

Po projekcji będzie można porozmawiać o filmie i dorobku artystycznym Menachema Dauma.

Spektakl ,,Optymiści – czyli nasi w Egipcie"

Na spektakl ,,Optymiści – czyli nasi w Egipcie" zapraszamy 12 stycznia o godzinie 15.30 i 18.30, sala widowiskowa MDK Ratusz.

To będzie zabawna komedia o rodzinie, która po raz pierwszy wspólnie wyjeżdża na wakacje do Egiptu. Ponieważ wakacje są all-inclusive wszystko musi być wy-pite, wy-jedzone, wy-tańczone i wy-pływane! Nic nie może się zmarnować! W końcu jest zapłacone!

Historia dzieję się w Egipcie, w jednym z kurortów. Ewa (w tej roli Karolina Gorczyca) zaprosiła swoich rodziców, Kasię i Janka (Hanna Śleszyńska i Piotr Cyrwus) na ekskluzywne wczasy z okazji 40-lecia ślubu rodziców. Ale okazuje się, że jest inaczej niż planowała: mama narzeka, tata mimo upałów chodzi w jeansach, jej mąż Adaś (Marcin Korcz) korzysta z darmowych drinków, a ona sama próbuje dotrwać do końca wyjazdu. Do tego prowadzona jest tabelka, w której wpisywane jest czy jest wyjedzone, wypite, wypływane, wytańczone, wybiegane… W gorącym Egipcie kipi od gorących emocji.

Występują:
Hanna Śleszyńska /Dorota Zięciowska
Karolina Gorczyca
Piotr Cyrwus / Jacek Lenartowicz
Marcin Korcz / Krzysztof Czeczot
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Czeczot

Na spektakl ,,Optymiści – czyli nasi w Egipcie" zapraszamy 12 stycznia o godzinie 15.30 i 18.30, sala widowiskowa MDK Ratusz. Bilety: 140 zł dostępne w kasie MDK i online:

15:30

https://bilety.mdk-zdunskawola.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=27243&typetran=0

https://bilety.copa.pl/event/view/id/456889

18:30

https://bilety.mdk-zdunskawola.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=27244&typetran=0

https://bilety.copa.pl/event/view/id/456890

„Fotografować każdy może"

„Fotografować każdy może", to tytuł wystawy, na której obejrzeć będzie można prace fotograficzne członków Koła Fotograficznego, które działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Wernisaż 13 stycznia 2025 roku o godz. 17.30, foyer Miejskiego Domu Kultury na I piętrze.
Wystawę będzie można zwiedzać do 29 stycznia 2025 r.

Swoje fotografie zaprezentują:
Halina Budna
Wiesława Frycze
Jadwiga Guć
Iwona Hillebrand
Jacek Hillebrand
Bogdan Jankowski
Ewa Klimczak
Jan Lepczyński
Danuta Piotrowska
Małgorzata Wrąbel

Koncert Noworoczny ,,Jejmość operetka"

Śpiew, gra aktorska, układy taneczne oraz żar emanujący od solistów. Tego wszystkiego doświadczycie podczas Koncertu Noworocznego ,,Jejmość operetka". Koncert 19 stycznia 2025 r., godzina 18.00, sala widowiskowa MDK Ratusz.

W programie największe dzieła twórców operetkowych podane na najwyższym poziomie. Wszystko za sprawą najbardziej eleganckiego Kwintetu Dżentelmenów, który z wielką gracją, zasadami savoir vivre oraz najwyższym kunsztem muzycznym porwie Państwa do wspaniałego, baśniowego świata operetki.

Sznyt prowadzącego jest wytworny, żartobliwy, momentami z zacięciem kabaretowym.

Dzięki temu, koncert jest bardzo lekki, przyjemny oraz bez zbędnego nadęcia. W wydarzeniu biorą udział znakomici soliści znani z teatru, estrady, telewizji i radio. Śpiew, gra aktorska, układy taneczne oraz żar emanujący od solistów dostarczy Państwu ogromną dawką endorfin, wzruszeń oraz dużą dawkę humoru.

W przerwie toast szampanem z artystami.

Obsada:
Anita Maszczyk – Sopran
Michał Musioł – Tenor
Joanna Wojtaszewska – Sopran
Kamil Roch Karolczuk – Tenor
Kwintet Dżentelmenów

Bilety: 120 zł dostępne w kasie MDK i online: https://bilety.mdk-zdunskawola.pl/MSI/OrderTickets.aspx?event_id=27185&typetran=0 oraz na http://kupbilecik.pl

Anita Maszczyk – Sopran
Naukę rozpoczęła w PSM (Państwowej Szkole Muzycznej) I stopnia im. F. Chopina w Będzinie w klasie fortepianu, a następnie kontynuowała ją w PSM II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie śpiewu solowego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie śpiewu solowego Haliny Skubis. Kunszt wokalny doskonaliła także pod opieką wspaniałej polskiej śpiewaczki prof. Jadwigi Romańskiej.
Na zawodowej scenie muzycznej debiutowała partią Adeli w „Zemście nietoperza" Johanna Straussa w Operze Śląskiej w Bytomiu. Partię tę śpiewała także w Operze Krakowskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego, którego solistką była w latach 2001-2016.
Z jej licznych ról należy wymienić: Rosinę w „Cyruliku sewilskim" Rossiniego, Frasquitę w „Carmen" Bizeta, Anninę w „Nocy w Wenecji" oraz Franzi w „Wiedeńskiej krwi" Straussa, Silvę i Stasi w „Księżniczce czardasza" i Maricę w „Hrabinie Maricy" Kálmána, Hannę Glawari w „Wesołej wdówce" Lehára, Eurydykę w „Orfeuszu w piekle" Offenbacha, Irenę Molloy w „Hello Dolly!" Hermana, Maggie w „Dajcie mi tenora" Ludviga, Bessie w „Kwiecie Hawaii" Abrahama.
Współpracuje z Teatrem Wielkim w Łodzi, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, wieloma polskimi filharmoniami i orkiestrami kameralnymi. Od 2003 roku śpiewa w koncertach „Z batutą i humorem" pod batutą Macieja Niesiołowskiego Równocześnie prowadzi działalność pedagogiczną i menedżerską, a także wciela się w rolę animatora kultury.
Jest współzałożycielką Jurajskiej Orkiestry Kameralnej, a także koordynatorem projektu Filharmonia Jurajska. W maju 2018 roku podjęła współpracę z Michałem Znanieckim jako asystent reżysera.

Michał Musioł – Tenor
W 2001 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod kierunkiem prof. Jana Ballarina. W tym samym roku zadebiutował w partii Hrabiego Zedlau w „Wiedeńskiej krwi" J. Straussa na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego, z którym do dziś jest związany, występując we wszystkich realizacjach. Kreuje tu takie role, jak: Kerczak w „Tarzanie", Pappacoda w „Nocy w Wenecji", Konstanty Lewin w „Annie Kareninie", Prezes Karol w „Wakacjach Don Żuana", Eisenstein w „Zemście nietoperza", Król w „Małym Księciu", Hrabia Daniło w „Wesołej wdówce", czy Swat Chaim w „Miłość czyni cuda". Jest częstym gościem festiwali muzycznych, m.in. Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Viva il canto w Cieszynie czy Wielokulturowego Festiwalu Galicja we Lwowie. Koncertuje z najznakomitszymi polskimi solistami i dyrygentami, na stałe współpracując z Grażyną Brodzińską, Anitą Maszczyk i Maciejem Niesiołowskim, a także z orkiestrą Sinfonietta Bydgoska. W roku 2011 na zaproszenie Paderewski Symphony Orchestra, występował na deskach Copernicus Center w Chicago. W swoim repertuarze posiada główne partie tenorowe z najsłynniejszych operetek i musicali. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Dyrektora GTM za sezon 2004/2005, a w latach 2005 i 2006 był zdobywcą pierwszego miejsca na Turnieju Tenorów w Kielcach. Za rolę Tateh w musicalu Ragtime w reż. Marii Sartovej otrzymał Indywidualną nagrodę aktorską Prezydenta Miasta Gdynia na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Muzycznych.

Joanna Wojtaszewska – Sopran
Śpiewaczka, prezenterka telewizyjna, właścicielka Agencji LUX ART. Edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej I stopnia w Zabrzu w klasie gitary i kontynuowała w tej samej szkole II stopnia na wymarzonym kierunku śpiewu solowego. Jest absolwentką prestiżowej Szkoły Operowej Aleksandra Teligi. Brała udział w wielu warsztatach wokalnych. Przez siedem lat związana z Operą Śląską, na scenie której zdobywała sceniczne doświadczenie, występując ze śpiewakami sławy europejskiej. Obecnie prowadzi działalność koncertową. Jest artystką wszechstronną, czuje się znakomicie w operze oraz w krainie operetki i musicalu. Szerszej publiczności znana z programów telewizyjnych i radiowych, zarówno jako prowadząca jak i artystka.

Kamil Roch Karolczuk – Tenor
Śpiewak, konferansjer, prezenter telewizyjny, przedsiębiorca. Śpiewak operetkowy młodego pokolenia. Tenor urodzony i mieszkający na Śląsku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat, pobierając lekcje gry na pianinie w Studium Muzycznym Gama w Gliwicach. W tym samym studium zaczął edukację wokalną, po czym kontynuował ją w szkole muzycznej II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach. Kształcił się również w prestiżowej szkole operowej Aleksandra Teligi. Dumny ze swojego pochodzenia, promuje Śląsk, śpiewając arie i duety w mowie śląskiej. Znany publiczności z programów telewizji TVS, TVP , TVT. Śpiewa największe arie i duety operowe oraz operetkowe z największymi gwiazdami tego gatunku.

Repertuar kina w Ratuszu

20 grudnia (piątek)
13:00 Mufasa. Król lew 2D dubbing
15:30 Mufasa. Król lew 3D dubbing
18:00 Mufasa. Król lew 3D dubbing
20:30 Władca pierścieni. Wojna Rohhirimów
Sala kameralna:
12:00 Renifer Niko
13:45 Trefliki ratują święta
15:00 Trefliki ratują święta
16:00 Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja
17:45 Heretic
20:00 Mufasa. Król lew 2D napisy

21 grudnia (sobota)
11:00 Renifer Niko. Magda
13:00 Mufasa. Król lew 3D dubbing
15:30 Mufasa. Król lew 2D dubing
18:00 Mufasa. Król lew 3D dubbing
20:30 Heretic
Sala kameralna:
11:30 Trefliki ratują święta
12:45 Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja
14:45 Trefliki ratują święta
16:00 Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja
17:45 Władca pierścieni. Wojna Rohhirimów
20:15 Mufasa. Król lew 2D napisy

22 grudnia (niedziela)
11:00 Renifer Niko
13:00 Mufasa. Król lew 3D dubbing
15:30 Mufasa. Król lew 2D dubbing
18:00 Mufasa. Król lew 3D dubbing
20:30 Władca pierścieni. Wojna Rohhirimów
Sala kameralna:
11:15 Trefliki ratują święta
12:30 Trefliki ratują święta
14:00 Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja
16:00 Renifer Niko i sanie świętego Mikołaja
20:00 Mufasa. Król lew 2D napisy

23 grudnia (poniedziałek)
12:00 Trefliki ratują święta
13:30 Rebifer Niko i zaginione sanie Mikołaja
15:30 Mufasa. Król lew 3D dubbing
18:00 Mufasa. Król lew 2D dubbing
20:30 Heretic
Sala kameralna:
13:15 Mufasa. Król lew 2D dubbing
15:45 Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja
17:45 Władca pierścieni. Wojna Rohhirimów
20:15 Mufasa. Król lew 2D napisy

24 grudnia (wtorek)
KINO NIECZYNNE
25 grudnia (środa)
KINO NIECZYNNE

26 grudnia (czwartek)
Sala kinowa
13:00 Mufasa. Król lew 3D dubbing
15:30 Akademia Pana Kleksa. Pokaz przedpremierowy
18:00 Mufasa. Król lew 2D dubing
20:30 Mufasa. Król lew 3D napisy
Sala kameralna:
13:15 Renifer Niko i zaginione sanie Mikołaja
15:15 Mufasa. Król lew 2D dubbing
17:45 W pokoju obok. Pokaz przedpremierowy
20:15 Władca pierścieni. Wojna Rohhirimów

Źródło: UM Zduńska Wola