Biegli "Tropem Wilczym". Setki bełchatowian na sportowo upamiętniło Żołnierzy Wyklętych w XII odsłonie imprezy! [Foto]

Biegli "Tropem Wilczym". Setki bełchatowian na sportowo upamiętniło Żołnierzy Wyklętych w XII odsłonie imprezy! [Foto]

Przy pięknej wiosennej pogodzie, w słońcu i przyjemnej temperaturze odbyła się tegoroczna XII odsłona Biegu Tropem Wilczym „Pamięci Żołnierzy Wyklętych". W tym roku na stracie w parku Olszewskich stanęło blisko dwustu biegaczy i to w bardzo zróżnicowanym wieku. 

Już tradycyjnie, i podobnie jak w wielu polskich miastach w ramach tego projektu odbył się bieg na dystansie 1963 metrów. Długość trasy jest symboliczna, odwołuje się do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek".

Choć w tegorocznej edycji organizator dysponował 190 darmowymi pakietami startowymi, do biegu mógł przystąpić każdy. A łącznie do sportowej zabawy z historią w roli głównej ruszyło 197 osób, biegaczy w różnym wieku, a bardzo często całych rodzinnych drużyn.

Dziś biegacze pokonywali trasę rozlokowaną na malowniczych alejkach na błoniach Muzeum Regionalnego. Tym samym był to powrót imprezy, po sześcioletniej przerwie w to piękne miejsce zlokalizowane w centrum naszego miasta. Ostatni raz biegacze rywalizowali tam podczas VI edycji, dokładnie 4 marca 2018 roku. Była to premierowa odsłona tego biegu organizowana w Bełchatowie.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego.

Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.